Категорије
Друштво

UNICEF PREDSTAVIO PROJEKAT „RODITELJSTVO ZA CJELOŽIVOTNO ZDRAVLJE MALIŠANA”

Sa presa Dvije trećine djece trpi psihičko nasilje u porodici Faktori koji povećavaju rizik od porodičnog nasilja su nedostatak znanja o razvoju djeteta, nedostatak vještina za primjenu nenasilnog roditeljstva, stres staratelja, mentalno zdravlje kao i nedostatak socijalne podrške, ističu iz UNICEF-a

Pre­ma po­da­ci­ma UNI­CEF-a, vi­še od dvi­je tre­ći­ne dje­ce (68 od­sto) u Cr­noj Go­ri uz­ra­sta do 14 go­di­na iz­lo­že­no je psi­ho­lo­škom na­si­lju u svo­joj po­ro­di­ci, ka­zao je šef te me­đu­na­rod­ne or­ga­ni­za­ci­je za Cr­nu Go­ru Osa­ma Ko­ga­li. On je pred­sta­vlja­ju­ći pi­lot pro­je­kat „Ro­di­telj­stvo za cje­lo­ži­vot­no zdra­vlje za ma­lu dje­cu” is­ta­kao da svi oni ko­ji su ro­di­te­lji zna­ju ko­li­ko va­žnu ulo­gu ro­di­telj­stvo igra u ži­vo­ti­ma dje­ce.
– Ni­je li pre­div­na stvar što ima­mo pri­li­ku da po­mog­ne­mo u usmje­ra­va­nju na­či­na na ko­ji se dje­ca raz­vi­ja­ju i ti­me do­pri­ne­se­mo do­bro­bi­ti po­ro­di­ce i dru­štva. Isto ta­ko, zna­mo da se ro­di­te­lji i sta­ra­te­lji su­o­ča­va­ju sa ni­zom iza­zo­va u is­pu­nja­va­nju ove od­go­vor­no­sti. Od ve­li­ke va­žno­sti je to što smo za­jed­no po­sve­ti­li svo­je vri­je­me raz­mo­tra­nju ulo­ge ro­di­telj­stva i to u tre­nut­ku ka­da smo ču­li šta se de­si­lo u Pla­vu. Im­ple­men­ta­ci­jom ovog pro­gra­ma pro­mo­vi­še­mo po­zi­tiv­ne, ne­na­sil­ne i par­ti­ci­pa­tiv­ne na­či­ne po­di­za­nja dje­ce, kao i pro­mje­nu u na­či­nu raz­mi­šlja­nja ka­da je u pi­ta­nju fi­zič­ko ka­žnja­va­nje ma­li­ša­na. Po­zi­tiv­na ro­di­telj­ska i po­ro­dič­na nje­ga mo­gu pru­ži­ti naj­zna­čaj­ni­ji za­štit­ni okvir za dje­cu u ku­ći i iz­van nje, kao i po­dr­šku u slu­ča­ju da do­đe do na­si­lja – is­ta­kao je Ko­ga­li.
On na­vo­di da fak­to­ri ko­ji po­ve­ća­va­ju ri­zik od po­ro­dič­nog na­si­lja pod­ra­zu­mi­je­va­ju ne­do­sta­tak zna­nja o raz­vo­ju dje­te­ta, ne­do­sta­tak zna­nja i vje­šti­na za pri­mje­nu ne­na­sil­nog ro­di­telj­stva, stres sta­ra­te­lja, men­tal­no zdra­vlje, ne­do­sta­tak so­ci­jal­ne po­dr­ške, sta­vo­vi ko­ji po­dr­ža­va­ju na­sil­nu di­sci­pli­nu i rod­na ne­jed­na­kost.
– Pro­mo­vi­sa­nje po­zi­tiv­nog ili bri­žnog ro­di­telj­stva je srž pro­gra­ma za po­dr­šku ro­di­te­lji­ma i sta­ra­te­lji­ma, uklju­ču­ju­ći i pro­gram o ko­jem će­mo ču­ti. Ove me­to­de ro­di­telj­stva po­ma­žu maj­ka­ma, oče­vi­ma i sta­ra­te­lji­ma da upra­vlja­ju po­na­ša­njem dje­te­ta i nu­de al­ter­na­ti­ve fi­zič­kom ka­žnja­va­nju jer sva­ko di­je­te na svi­je­tu ima pra­vo da ži­vi ži­vot bez ijed­nog ob­li­ka na­si­lja – po­ru­čio je Ko­ga­li.
Ge­ne­ral­ni di­rek­tor Di­rek­to­ra­ta za jav­no zdra­vlje Mi­ro Kne­že­vić sa­op­štio je da je pre­ven­ci­ja na­si­lja nad dje­com u skla­du sa ma­ster pla­nom raz­vo­ja zdrav­stva Cr­ne Go­re, za pe­ri­od 2015–2020. i da je, ka­ko je is­ta­kao, stra­te­ški pri­o­ri­te­tet Cr­ne Go­re.
Na­čel­ni­ca Di­rek­ci­je za pred­škol­sko i in­klu­ziv­no obra­zo­va­nje u Mi­ni­star­stvu pro­svje­te Ta­ma­ra Mi­lić is­ta­kla je da pro­gram ko­ri­sti re­sur­se si­ste­ma i da se nje­go­vom re­a­li­za­ci­jom pod­sti­ču du­go­roč­no zdra­vlje, raz­voj i do­bro­bit dje­te­ta, sma­nje­nje na­si­lja nad dje­com i ri­zi­k od pro­ble­ma­tič­nog po­na­ša­nja.
– Ro­di­te­lji su pr­vi uči­te­lji svog dje­te­ta jer uti­ču na nje­go­vu svi­jest o sa­mo­me se­bi, na usva­ja­nje i for­mi­ra­nje sta­vo­va, po­gle­da i shva­ta­nja svi­je­ta, ali i ono­ga što se u nje­mu de­ša­va. Oni tre­ba da bu­du ak­tiv­ni uče­sni­ci u pred­škol­skoj za­jed­ni­ci, ko­ja je dru­ga pri­rod­na za­jed­ni­ca u ko­joj se di­je­te raz­vi­ja – ka­za­la je Mi­li­će­va

Izvor: Dan.co.me

Подијели са пријатељима!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.