Kako bi pomenute lokalitete približio sugrađanima, ali ih i „uveo“ u praistoriju, počev od paleoilta, preko mezolita, neolita do bronzanog doba, u galeriji „Nikola I“ predstavljan je pomenuti multidisciplinarni projekat, a izložba, koju su u okviru septembarskih dana organizovali Ministarstvo kulture i JU Muzeji i galerije, biće otvorena do 8. oktobra
„Crvena stijena i Vrbička pećina su pećinska staništa čiji značaj prevazilazi granice Nikšića kako zbog njihove izuzetne starosti, tako i zbog važnosti za istraživanje praistorije u ovom dijelu Evrope“, istakao je arheolog Vasilije Marojević, autor projekta „Praistorija na teritoriji opštine Nikšić“.
Kako bi pomenute lokalitete približio sugrađanima, ali ih i „uveo“ u praistoriju, počev od paleoilta, preko mezolita, neolita do bronzanog doba, u galeriji „Nikola I“ predstavljan je pomenuti multidisciplinarni projekat, a izložba, koju su u okviru septembarskih dana organizovali Ministarstvo kulture i JU Muzeji i galerije, biće otvorena do 8. oktobra.
Pored alata, keramičkog posuđa, nakita, postavljeno je i 12 panoa, deset slika i četiri plakata, koji “otkrivaju tajne kulturne i društvene evolucije tokom poslednjih 150 hiljada godina” na prostoru nikšićke opštine.
“Koncept ‘Praistorija na teritoriji opštine Nikšić’ je primjer prezentovanja istorije i tradicije na moderan način. Ministarstvo kulture prepoznalo je izuzetan potencijal ovih lokaliteta i u saradnji sa nacionalnim i lokalnim institucijama i partnerima iz inostranstva, kroz projekat ‘Putevi kontituiteta’ do sada obezbednilo 300.000 eura”, kazala je otvarajući izložbu, Dobrila Vlahović, savjetnica za nepokretnu kulturnu baštinu u Ministarstvu kulture.
Prvi put javno su predstavljeni predmeti sa lokaliteta Vrbnička pećina koja se nalazi iznad sela Presjeka, dvadesetak kilometara sjeverozapadno od Nikšića.
„Ona uz Crvenu stijenu predstavlja jedini sistematski istraživani lokalitet na području ove opštine. Riječ je o pećinskom kompleksu dužine 50 metara koji se sastoji iz tri veće prostorije povezane uskim kanalima“, kazao je Marojević.
Probna istraživanja započeta su 2012.godine i ukazala su na dugotrajno naseljavanje lokaliteta poslednjih 25 hiljada godina.
„Što se Crvene stijene tiče trenutan fokus je na srednjepaleolitskim slojevima koji se sa sigurnošću mogu povezati sa aktivnostima neandretalaca, ljudske vrste koja je nastanjivala Evropu tokom 300 000 godina, i koja je nestala sa pojavom modernog čovjeka – Homo Sapiensa”, objašnjava Marojević.
U sklopu pomenutog projekta četvoro nikšićkih gimnazijalaca boravilo je u selu Petrovići, pedesetak kilometara od Nikšića, gdje su od stranih i domaćih naučnika učili o arheologiji, ali i o najznačajnijem arheološkom lokalitetu u Crnoj Gori, Crvenoj stijeni.
Tumuli plijene pažnju arheologa
Posjetioci izložbe imali su priliku da odgledaju i dvadesetominutni dokumentarni film koji je rezultat saradnje Marojevića i direktorice Muzeja i galerije, Jelene Đukanovic, i da pored Crvene stijene i Vrbičke pećine saznaju nešto i o tumulima. Tumul u arheološkom smislu predstavlja gomilu zemlje i kamena podignutu iznad praistorijskih grobnica. To je predstavljalo, kako objašnjava Marojević, uobičajen način sahranjivanja ljudi tokom nekoliko hiljada godina, a u zavisnosti od pozicije pokojnika u društvenoj hijerarhiji zajednice, nastajali su tumuli dužine i po nekoliko desetina metara. Kako je kazao, nijesu bile rijetke situacije da su u kasnijim periodima na tumulima podizana i svetilišta, a sa pojavom hrišćanstva i crkve. „Područje zapadne Crne Gore, a prvenstveno teritorija opština Nikšić, bilo je izuzetno gusto naseljeno tokom praistorije o čemu svjedoče na hiljade tumula koji tek treba da budu istraženi. Iz tog razloga ova oblast biće pod velikom pažnjom arheologa u budućnosti“, uvjeren je Marojević.
Izvor: Vijesti.me