Ugostitelji su dali rok od 48 sati, smatrajući da oni nijesu jedini krivci zbog loše epidemiološke situacije
Članovi Udruženja ugostitelja Budve, njih više od 40 vlasnika restorana, kafea, i ostalih ugostiteljskih objekata, pozvali su Nacionalno koordinaciono tijelo za zarazne bolesti i Vladu da preispitaju odluku o zatvaranju ugostiteljskih objekata.
Oni su dali rok od 48 sati, smatrajući da oni nijesu jedini krivci zbog loše epidemiološke situacije, navodeći da će zatvaranjem lokala oko dvije hiljade ljudi ostati bez posla.
Ugostitelji, okupljeni na protestu na trgu ispred Staroga grada, tvrde da nisu tačni podaci na osnovu kojih se Budva našla u „grupi tri“ kada je u pitanju uvođenje restriktivnih mjera, a država je pozvana da ukoliko “prepisuje odluke iz inostranstva”, da to učini i kada su riječ subvencije i odmah isplati ugostiteljima kako bi radnicima mogli dati plate.
Institut za javno zdravlje sinoć je saopštio da je stopa obolijevanja od koronavirusa u Budvi, Ulcinju, Cetinju, Kolašinu i Žabljaku iznad 800 na 100.000 stanovnika čime automatski prelaze u „grupu tri“ opština u kojima će se od ponedjeljka i u narednih 14 dana primjenjivati pooštrene protivepidemijske mjere i to:
– Zabrana rada ugostiteljskih objekata (restorani, kafane, kafeterije, hotelski restorani osim za goste hotela)
– Zabrana okupljanja u objektima stanovanja licima koja nijesu članovi zajedničkog porodičnog domaćinstva
Predsjednik Udruženja, Vido Markićević, kazao je da nijesu saglasni sa zatvaranjem ugostiteljskih objekata.
“Postoje druge branše koje su dozvoljene, ne znam zbog čega ne možemo raditi. Žao nam je što je epidemiološka situacija u Budvi takva kakva jeste, ali mi smo se od prvoga dana pridržavali svih mjera NKT-a. Nijedan naš kolega, niti jedan zaposleni nije bio zaražen koronavirusom. Ova mjera će nam dodatno usložiti naše poslovanje. Bez subvencija, koje treba Vlada da da i to ne u iznosu od 50 odsto, već 100 odsto. Bojimo smo da ćemo se da ovo što smo prethodnih šest, sedam mjeseci trpjeli ekonomski udar, bili odgovorni, držali radnike, da nećemo moći izdržati ovu mjeru. Mnogi ugostitelji se neće moći oporaviti i nastaviti da rade. Bojim se da će doći do velikih protesta naših radnika, jer nećemo moći isplatiti plate”, poručio je Markićević.
Ugostitelj Nikola Buzdovan ocijenio je podaci koji čine kumulativnu incidenciju za Budvi nijesu ispravni.
“Imamo činjenično stanje da u Budvi postoje 32 hiljade zdravstvenih knjižica , a nama su računali na 20 hiljada stanovnika. Tako da dajemo rok od 48 sati da se preispitaju podaci i da na osnovu toga donesu nove odluke. Nemamo u Udruženju nijednog zaraženog, niti jednu kaznu za nepoštovanje mjera. Nemamo nijednu kaznu ni kada je riječ o zabrani pušenja. Smatramo da ne možemo biti krivci za sve što se dešava. Ako se u slučaju korone već bavimo prepisivačkom politikom stranih zemalja, za šta nemamo ništa protiv, ali onda ajmo da tu politiku prepišemo do kraja. Sve zemlje koje donesu pvakve odluke prate i subvencije i do 500 eura. Ovdje smo danas da izrazimo protest da nam se prilikom zatvaranja isplate subvencije kako bi naši zaposleni opstali. Nama je najlakše da zatvorimo lokale ove zime. Ali dvije do tri hiljade zaposlenih bi ostalo bez posla. Ovdje nijesmo da prijetimo, već želimo da ostanemo ono što smo bili uvijek”, nazao je Buzdovan.
Ugostitelj Luka Vučković je ponovio da će, ukoliko se ovakva mjera sprovede, zaposleni će ostati bez posla.
“Imali smo mnogo tešku sezonu, rijetko ko je uspio da ima i 30 odsto od prometa od prošle godine. Čeka nas zima, nećemo imati ni dočeka Nove godine, treba da se nešto uradi da se spasimo, da se nadje neki kompromis. Moramo da se traži način da mi radimo i da bam instutucije to omoguće”, kazao je Vučković.
Izvor: https://www.vijesti.me