Ja, kao ministar zdravlja i prije svega roditelj, još jednom i sa ovog mjesta šaljem apel – vakcinišite svoju djecu i na taj način stvorite im preduslove za zdravu i srećnu budućnost
Uključivanje šire društvene zajednice na temu važnosti sprovođenja pravovremene rutinske vakcinacije i postizanje što šireg konsenzusa u društvu o tome na koji način doći do najvećeg nivoa povjerenja u Program imunizacije, naš je cilj u čije ostvarivanje smo već intenzivno krenuli.
Institut za javno zdravlje Crne Gore, u saradnji sa UNICEF-om i uz podršku Ministarstva zdravlja organizuje “Nacionalnu konferenciju imunizacije”, koja će trajati do 29. aprila, a povodom Evropske sedmice imunizacije koja se obilježava od 24. do 30.aprila ove godine.
Nacionalna konfenrecija o imunizacijama dio je zdravstvene inicijative koju sprovodi Ministarstvo zdravlja i nacionalni partneri uz podršku EU i UNICEF-a.
Cilj ove inicijative je da podrži Crnu Goru da se efikasno izbori s pandemijom koronavirusa te da istovremeno ojača program rutinskih imunizacija kako bi se izbjegle epidemije bolesti koje se mogu spriječiti vakcinama.
Na samom početku prisutnima se obratio ministar zdravlja Dragoslav Šćekić , koji je poručio “ da je i ove godine cilj održavanja skupa dodatno podizanje svijesti stanovništva o važnosti vakcina u prevenciji bolesti, zaštiti zdravlja, kao i obezbjeđivanje dugog i kvalitetnog života za sve stanovnike naše države’’
Šćekić je kazao kako je Ministarstvu zdravlja jedan od vodećih prioriteta da svako dijete i svaka odrasla osoba dobije pravovremenu i adekvatnu zaštitu kroz vakcinaciju.
‘’ Svjesni da je vakcinacija nezamjenjiva u zaštiti djece i cijele populacije od zaraznih bolesti, u saradnji sa ostalim zdravstvenim institucijama, nastavićemo, isključivo argumentovano i utemeljeno na naučnim dokazima, da utičemo na svijest roditelja, a samim tim i obuhvat imunizaciije’’ poručio je ministar.
On je pozvao sve institucije i organizacije da podrže nacionalne programe vakcinacije, a cjelokupnu populaciju na odgovornost i zajedništvo u globalnoj borbi protiv zaraznih bolesti.
„Zato danas započinjemo prvi krug konsultacija sa relevantnim institucijama u našoj državi i hvala vam svima što ste prepoznali značaj teme i odazvali se pozivu.
Osim prilike za razmjenu iskustava, znanja i prakse, mi, kao država, kao zdravstveni sistem, vaš boravak iskoristićemo kako bi dodatno probudili svijest naših građana, prije svega roditelja, o značaju imunizacije i mogućih posljedica koje izbjegavanje ili odlaganje vakcinacije može da izazove“ kazao je ministar.
Direktor Instituta za javno zdravlje Crne Gore, dr Igor Galić istakao je:
“Evropsku sedmicu imunizacije i ove godine obilježavamo u cilju podizanja svijesti građana o povećanju obuhvata vakcinacijom.
Imunizacija predstavlja jednu od najvažnijih javnozdravstvenih intervencija. Rezultat u sprovođenju imunizacije možemo mjeriti brojem sačuvanih života, obzirom da imamo djelotvorne i bezbjedne vakcine.
Stoga, ulaganje u imunizaciju treba biti nacionalni i strateški prioritet ali i zadatak cjelokupnog društva, kako bi svi zajedno radili na jačanju kapaciteta u cilju nesmetanog realizovanja i dostizanja najvećeg stepena povjerenja u Program imunizacije”, zaključio je dr Galić.
Šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Huan Santander podsjetio je da je problem niskih stopa imunizacije prisutan u Crnoj Gori već deset godina. Niska stopa imunizacije je crveni alarm, jer se njene posljedice mogu mjeriti dječijim životima, tako da će za UNICEF ovo pitanje nastaviti da bude prioritet. Santander je pozdravio nedavne napore Ministarstva zdravlja, Instituta za javno zdravlje, pedijatara i sestara u domovima zdravlja da se ubrza imunizacija djece.
“UNICEF će nastaviti da, u partnerstvu s Evropskom unijom, podržava zdravstveni sistem i roditelje da zaštite svako dijete. Da je moguće izboriti se s ovim problemom u Crnoj Gori govore nam opštine Mojkovac i Plav u kojima su zdravstveni radnici i roditelji uspjeli da gotovo svako dijete vakcinišu i zaštite od opasnosti koje nose morbili, zauške i rubela. Čestitam svakom roditelju koji je svoje dijete odveo da primi vakcine i pozivam sve roditelje da to isto učine što prije”, poručio je Santander.
Šefica SZO Kancelarije u Crnoj Gori, dr sci med Mina Brajović, podsjetila je “ Vakcinacija predstavlja veličanstven trijumf nauke, partnerstva i javnog zdravlja nad oboljenjima i smrću.” Prema njenim riječima ”Svake godine, zahvaljujući vakcinama sačuvamo vise od 3 miliona života u svijetu. Uprkos ovim impresivnim rezultatima, dok se borimo sa posljedicama pandemije, svjedocimo daljem urušavanju povjerenja u vakcine i nauku, daljem padu obuhvata vakcinacijom u evropskom regionu SZO.” Ona je dodala ,“ prema SZO procjenama, samo u toku 2021.god., više od 21 milion mališana širom svijeta propustilo je bar jednu vakcinu.” Ove alarmantne trendove, koji su nažalost veoma izraženi u Crnoj Gori, moguće je preokrenuti kroz široko partnerstvo, saradnju na svim nivoima i kontinuirano insistiranje na dvosmjernom dijalogu utemeljenom na nauci, zaključila je dr Brajović.
Pored domaćih stručnjaka iz oblasti imunizacije na konferenciji učestvuju eminentni stručnjaci iz regiona, kao i predstavnici institucija iz različitih oblasti društvenog života, kako bi zajednički djelovali i promovisali vakcinaciju kao jednu od najdjelotvornijih i najisplativijih zdravstvenih intervencija za postizanje optimalnog zdravlja cijelog društva.
Izvor: https://budiminfo.me