Tema ovogodišnjeg Kongresa je bila “Računovodstveno/revizorska profesija u funkciji implementacije ciljeva održivog razvoja”.
Predsjednik Upravnog odbora ISRCG, g. Vinko Nikić, istakao je da ekonomski ambijent u Crnoj Gori zahtijeva sagledavanje i unaprđenje, te na kraju i pronalaženje rješenje sa ciljem prevazilaženja i smanjenja inflatornih kretanja u našoj zemlji.
Ispred Ministarsva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Kongresu je prisustvovao g. Vladimir Joković, potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.U svom uvodnom obraćanju, g. Joković je pozdravio prisutne, te akcentovao važnost ovakvih i sličnih okupljanja, koja imaju za cilj unapređenje i razmjenu primjera dobre prakse, a posebno u periodu evroatlanskih integracija i ekonomskih reformi na čijem se putu nalazi i Crna Gora. “Bez značajnih društvenih promjena, bez izmjena zakonske regulative i bez prihvatanja novih znanja posebno u oblasti računovodstva i revizije, koje, posebno u poslednjih nekoliko godina, zauzimaju veoma važno mjesto u poslovnoj sferi, ne može se govoriti ni o održivom razvoju,” naglasio jeJokovic.
Prema njegovim riječima, značaj i uloga revizije u savremenoj ekomomiji je presudna iz razloga što omogućava da se kroz proces sprovođenja iste može kontrolisati trošenje javnih sredstava i upravljanje javnom imovinom, odnosno pomaže državi da mudro upravlja i koristi resurse. Uz adekvatno sprovođenje i tretiranje revizije, sistem borbe protiv prevara može biti značajno unaprijeđen i interne kontrole mogu postati efikasnije, smanjujući mogućnosti za izvršenje prevara.
G. Joković je svoje izlaganje zaključio riječima da uspješniju implementaciju ciljeva održivog razvoja vidi kroz usvajanje novih računovodstvenih revizorskih znanja i vještina, te da samo na taj način sistemi interne kontrole mogu postati efikasniji.“Ekonomska održivost nije moguća ako se prirodni resursi previše troše, preko optimalne granice koju planeta može da podnese.”