Категорије
Култура

Nikšićko „Zahumlje” obilježava 120 godina postojanja

Najveće priznanje republičkog odbora SUBNOR-a i antifašista, spomen medalja pripala je nikšićkoj Javnoj ustanovi(JU) „Zahumlje”. Odlikovanje direktoru „Zahumlja” Voju Krivokapiću na koncertu hora te ustanove uručio je predsjednik SUBNOR-a Zuvdija Hodžić. Nikšićko „Zahumlje” ove godine nizom programa obilježava 120 godina postojanja i rada, što tu ustanovu čini najstarijom kulturno-umjetničkom institucijom na prostoru Balkana.
– Opštinska organizacija UBNOR-a i antifašista u Nikšiću, po opštem mišljenju naša najaktivnija, predložila je „Zahumlje“ za dodjelu spomen medalje, našeg najvećeg priznanja. „Zahumlje“ slavi rijedak jubilej, po kojem se oni prepoznaju, a nadam s da će tako biti i ubuduće – rekao je Hodžić u Nikšiću.
Spomen medalja SUBNOR-a dodjeljuje se za posebne zasluge u razvoju i unapređenju antifašizma u Crnoj Gori, a hor „Zahumlja” je prvi koji je na ovim prostorima na scenu vratio reportoar narodnooslobodilačkih i revolucionarnih pjesama. Sa tim reportoarom poslednjih nekoliko godina u Crnoj Gori održali su brojne koncerte, a jedan u nizu od tih održali su i prije dvije večeri u svom gradu čestitajući mu tako septembarske svečanosti u okviru kojih Nikšić obilježava Dan oslobođenja od okupatora. U hor, kojim rukovodi profesor Predrag Martinović, na velikoj sceni Nikšićkog pozorišta nastupio je i Narodni okrestar „Zahumlja” kao i njihov vokalni solista Mihailo Perošević.
– Ovim koncertom prosjećamo se onih koji su kroz krvavu istoriju Crne Gore svoje žovote dali na oltar slobode da bi mi danas pjevali u slobodi,o slobodi i o ljubavi. Tako se na najljepši način odužujemo i njima i svetoj zemlji koju gazimo, suncu slobode što nas grije – rekao je na večeri dramski umjetnik Miro Nikolić.
Kao pjevačko društvo „Zahumlje” je 1898. godine osnovala grupa entizijasta, a u godinama koje su prolazile u tu instituciju ugrađivalo se više od pet hiljada stvaralaca. Rad ustanove odvija se u više sekcija, a uz Mješoviti hor tu je dječiji i omladinski dramski studio, Folklorni ansambl, veliki i mali Narodni orkestar, zatim Zabavni orkestar, škole baleta, recitovanja i lijepog govora, te i Književni klub „Poenta poetika”.

Izvor: Dan.co.me

Подијели са пријатељима!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.