Категорије
СНП

Kovač: Zabrinjavaju odluke u slučaju Medenice i Lazovića

Kovač je pozvao poslanike da se „prekine agonija“ i da se konačno „zrno kompromisa“ pretoči u izbor dovoljno kandidata da se odblokira Ustavni sud

Ministar pravde Marko Kovač je, gostujući u emisiji „Načisto“ na TV Vijesti, govoreći o odluci o ukidanju pritvora Vesni Medenici i prihvatanju jemstva za Petra Lazovića, kazao da je vrlo zabrinjavajuće što u nedjelju dana postoje dvije takve odluke.

Rekao je da se u oba, veoma bitna slučaja odstupilo od dosadašnje prakse odlučivanja.

Plan je Ministarstva pravde i već smo podnijeli inicijativu prema Vrhovnom sudu da bi izvršili postupak pravosudne kontrole i kako bi provjerili kako se određeni predmeti dijele u Višem sudu“, naveo je on.

Komnenić je, govoreći o aktuelnim predmetima u Crnoj Gori, podsjetio da je MANS tražio od ASK-a da se hitno izjasni o imovini Zorana Lazovića, kako bi se znalo da se jemstvo za njegovog sina, službenika ANB-a Petra Lazovića, ne plaća od nekih drugih sredstava.

Podsjetio je i na odluku o puštanju na slobodu bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice.

Ćalović Marković je kazala da nije iznenađena odlukama u oba ta slučaja.

„Vjerujem da će i suđenja biti slična tim odlukama. Ako smo imali javno suđenje za ‘državni udar’, imamo pravo kao javnost da imamo i javno suđenje bivšoj predsjednici Vrhovnog suda, koja je uređivala kompletan sistem sudstva više nego deceniju.

Kazala je da Medenica i dalje ima ogromnu situaciju u sudstvu. „Nemamo imena sudija koji su odlučivali u njenom predmetu, da vidimo da li tu ima konflikta interesa“.

Imena sudija, dodaje Ćalović Marković, nisu poznata ni u slučaju Petra Lazovića.

Da vidimo da li tu postoje neke veze i imovina koja se ne može objasniti. U slučaju Lazovića je važno da saznamo odakle toliki novac gospodinu Lazoviću kojim želi da garantuje za svog sina. Kako je taj novac stečen. On je bio javni funkcioner i dovođen je u vezu sa licima na najvišem nivou kriminalne hijerarhije u regionu. Sjedimo se čuvene svadbe Safeta Kalića i njegovog prisustva na toj svadbi“, istakla je.

Ministar Kovač je, na zamjerku Ćalović Marković da nacrt Zakona o porijeklu imovine nije objavljen na sajtu Vlade, kazao da je razlog tome sajber napad i da rade u vanrednim uslovima.

Kazao je da nije u pitanju nikakva tajna i da joj može poslije emisije poslati dokument da bude objavljen.

Jedna od primjedbi je, kako je navela, vezana za to od kada se može primjenjivati zakon, odnosno na koju imovinu se može odnositi. „Da će se suštinski odnositi na imovinu koja je stečena u periodu do 2012. Ako bude tako, to ne znači apsolutno ništa“, dodala je.

Kazala je da su se „prvi milioni“ sticali devedesetih godina prošlog i u prvoj deceniji ovog vijeka.

„Šta je s imovinom firme Bemaks koju premijer često proziva? Ako se bude zakon sprovodio samo 10 godina unazad, Bemaks je formiran 2007. godine“, dodala je, kazavši da je i Milo Đukanović „napravio prvi milion“ mnogo ranije.

„Isti je slučaj sa tim kad je Aco Đukanović sa biroa pošao i kupio Prvu banku“, kazala je ona.

Kovač je rekao da se radi o najtransparentnijem zakonu.

Pojasnio je da je predviđeno da se može oduzeti imovina stečena deset godina prije ili poslije od izvršenja krivičnog djela.

„Ako se radi o djelima u nadležnosti SDT-a, ta nadležnost je uspostavljena 2010. izmjenama Krivičnog zakonika. Znači da mi imamo mogućnost da idemo 10 godina u odnosu na izvršenje krivičnog djela, što bi značilo da – ako je krivično djelo izvršeno 2010, možemo obuhvatiti period do 2000. godine. Vremenski opseg primjene zakona je 20 godina u odnosu na sadašnji trenutak“, naveo je Kovač.

Ćalović Marković je ocijenila da zakon neće donijeti rezultate i da će donijeti konfuziju u pravnom sistemu.

Izvor: https://budiminfo.me

Подијели са пријатељима!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.