Категорије
СНП

MMF i SB ostaju snažni i pouzdani partneri Crne Gore

U okviru godišnjeg zasijedanja Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svjetske banke (SB), delegacija Crne Gore koju predvode guverner Centralne banke Crne Gore Radoje Žugić i ministar finansija Aleksandar Damjanović sastala se sa zamjenikom generalne direktorice MMF-a Boom Lijem i izvršnim direktorom ove institucije Paulom Hilbersom. Na pomenutim sastancima guverner Žugić i ministar Damjanović predstavili su aktuelnu makroekonomsku, fiskalnu i finansijsku poziciju Crne Gore.💬Ministar Damjanović kazao je da Vlada Crne Gore, u cilju stabilnijeg i predvidljivijeg ekonomskog konteksta, ulaže krajnje napore da se mala, otvorena i zavisna crnogorska ekonomija odgovorno i spremno suoči sa aktuelnim i predstojećim globalnim izazovima, koji se najviše ogledaju kroz rastuću inflaciju i nadolazeću energetsku krizu. Govoreći o objektivnom stanju crnogorskih javnih finansija, kao i o planovima za njihovu stabilizaciju, ministar Damjanović naglasio je da Vlada nastoji da, u okviru prioritetnih ciljeva, definiše konkretne mjere koje za cilj imaju brži privredni rast i razvoj, kao preduslove makroekonomske i fiskalne stabilnosti. U tom smislu, Damjanović je istakao da će projekcije privrednog rasta za tekuću godinu biti korigovane u pozitivnom smjeru, što daje nagovještaj da su crnogorska privreda, a sa njom i finansije na putu pune konsolidacije.

Категорије
СНП

Naša omladina na terenu predstavlja viziju ljepše budućnosti Podgorice

Категорије
СНП

Upoznajte Nebojšu Vuksanovića, nosioca izborne liste „SNP – Temeljno za Podgoricu“

Mr Nebojša Vuksanović je nosilac liste Socijalističke narodne partije – Temeljno za Podgoricu, na predstojećim lokalnim izborima u Glavnom gradu, koji se održavaju 23. oktobra ove godine.

Rođen je u Podgorici 1977. godine. Pohađao je Osnovnu školu “Musa Burzan“, a srednjoškolsko obrazovanje stekao je u podgoričkoj gimnaziji “Slobodan Škerović“.

Diplomirao je i magistrirao industrijsko inženjerstvo na Mašinskom fakultetu u Beogradu, a potom završio i MBA finansija na California State University u Sjedinjenim Američkim Državama. Bio je rukovodilac u renomiranim kompanijama kao što su grupacija Allianz (gdje je bio direktor), EOS Montenegro i Crnogorski Telekom. Radio je i u poznatim inostranim firmama u Rusiji. Trenutno obavlja funkciju direktora finansija u nacionalnoj aviokompaniji Air Montenegro i predsjednik je Odbora direktora kompanije „13. jul Plantaže“.

Nebojša Vuksanović živi i radi u Podgorici. Oženjen je i otac je troje djece.

Kao jedan od osnovnih motiva za kandidaturu na lokalnim izborima u Glavnom gradu istakao je smjenu koruptivnog režima i oslobađanje Podgorice od neodgovorne vlasti Demokratske partije socijalista. Po njegovom mišljenju, veoma je važno da građani i građanke aktivno učestvuju u životu i razvoju svoga grada, suštinski i u punom smislu te riječi. Odgovorna vlast i gradska uprava moraće da konsultuju ljude o njihovim problemima i da pravilno ocijene šta su njihove želje i očekivanja.

Kao jedan od značajnih kanala komunikacije u tom smislu, Vuksanović vidi svoj projekat “Smart City“ koji je pripremljen u saradnji sa IT ekspertima. Posebno integrisana mobilna aplikacija okupiće sve gradske sadržaje na jednom mjestu. Ova ideja, između ostalog, obuhvata primanje i plaćanje svih računa i poreza, parking prostora, integraciju javnog prevoza u aplikaciju, informacije o svim javnim, kulturnim i sportskim događanjima u Glavnom gradu.

Na brojna pitanja svojih prijatelja i okoline zašto je ušao u politiku, koja se već duže vrijeme tretira u dijelu javnosti kao “prljav posao“, kaže da je želio da izađe iz zone komfora, a da mu je posebna želja i cilj da razbije takvo poimanje o politici kao javnom pozivu. Vuksanović ima ambiciju da obnovi povjerenje naroda u politiku. Za tako nešto, smatra, potrebno je da profesionalno i porodično ostvareni ljudi pruže snažan doprinos. Zbog toga se mora aktivno učestvovati u javnom i političkom životu i na određeni način čak i rizikovati – i preći granica komfora.

Vuksanović smatra da su građani i građanke opravdano razočarani i da se upravo zbog toga, ogromna većina pristojnih ljudi mora aktivno uključiti u društvene i političke procese.

Veoma je važno, ne samo za Podgoricu, nego i za sve nas, da se mijenjamo, da ne prihvatimo stvari kakve jesu i da se ne žalimo na okolnosti u kojima se nalazimo, smatra on.

„Moramo da se potrudimo da promijenimo okolnosti i prilagodimo ih sebi i na kraju, ako treba, da promijenimo i sebe zarad dobra svih. Kao gradonačelnik ću se truditi da uvijek budem korak ispred. Uvijek se držim puta na koji sam se odlučio a to je – preuzmi rizik, donesi odluku i neka ta odluka donese rezultat. Trudiću se da tako uvijek bude. Uglavnom se oslanjam na iskustvo, a ono mi omogućava da odredim prioritete, koji su onda osnova za budućnost. Za investicije, projekte, promjene, za novu Podgoricu, temeljno prilagođenu svim njenim građanima“, poručuje nosilac liste SNP za Glavni grad.

Izborna lista Socijalistčka narodna partija – Temeljno za Podgoricu, koju predvodi mr Nebojša Vuksanović, nalazi se pod rednim brojem 1 na glasačkom listiću.

Категорије
СНП

Nataša Bajić, kandidatkinja za odbornicu koalicije “Temelj za bolja Pljevlja”

ZAHTIJEVAMO PRAVO NA ČISTIJI VAZDUH U PLJEVLJIMA

Kada se spomenu Pljevlja, postoje dvije glavne asocijacije po kojima se naš grad prepoznaje. Prva da smo najveći industrijski centar Crne Gore sa ogromnim prirodnim bogatstvima i druga da smo i najzagađeniji grad u državi, pa i šire.Geografski položaj opštine u dolini, koja je okružena brdima i planinama utiče na oslabljen protok vazduha i pojavu magle koje su karakteristične za Pljevlja i do dvijesta dana godišnje. Na zagađenost našeg grada, neizostavni uticaj imaju firme Rudnik uglja A.D. „Pljevlja“ sa deponijom Jagnjilo, Termoelektrana, kao i gradske kotlarnice i individualna ložista. To su sve podaci koje mi Pljevljaci dobro poznajemo i svakodnevno svjedočimo katastrofalnom zagađenju vazduha. Ovom prilikom želim da utičem na nivo zdravstvene osvješćenosti o uticaju toksičnih materija i teških metala na cjelokupni organizam i naše zdravlje.Zagađujuće materije koje najviše opterećuju vazduh u Pljevljima su čestice prašine PM10 i PM 2,5 i ujedno su najopasnije, jer ih naša prirodna zaštita ne zaustavlja. Čestice su jako male i prodiru do najsitnijih djelova pluća, mogu da oštete tkiva i da prodru u cirkulaciju. Slijede povećane koncetracije sumpornih i azotnih oksida, sumpor (IV) oksida (SO2), azot (II) oksida, kao i ugljenmonoksida (CO) i mnoge druge.Kao zdravstveni radnik moram posebno naglasiti toksikološki podatak da je prosječna vrijednost suspendovanih čestica i teških metala (olova, arsena, kadmijuma, nikla i dr.) u Pljevljima u stalnom porastu. Šta to znaci? Ti teški metali su riziko grupa za zdravlje i apelujem da je potreban njihov stalni monitoring! Prije svega zbog njihove izrazite toksičnosti, potencijala akumulacije u tijelu, karcinogenosti i nedegradibilnosti.Postoje ranjive kategorije stanovnistva koje su naročito osjetljive na spomenute toksine, naša djeca, čija pluća nisu dovoljno razvijena. Zatim slijede trudnice, novorođenčad, starija populacija kao i osobe sa hroničnim bolestima, naročito oni sa hroničnim opstruktivnim bolestima pluća i osobe sa višestrukim faktorima rizika ( npr dijabetes, hipertenzija, dislipidemije itd).Koalicija “Temelj za bolja Pljevlja”, ima veliki broj zdravstvenih radnika u svom timu. U svom svakodnevnom profesionalnom angažmanu primjećujemo porast brojnih, prije svega respiratornih oboljenja pacijenata koji su u direktnoj posledičnoj vezi sa enormnom zagađenosti u gradu. Nama medicinskim radnicima, zdravlje ljudi će uvijek biti prioritet! Zato ćemo ovu tema i ubuduće držati konstantno u fokusu. Naši mladi i motivisani članovi su spremni da pomjeraju stvari sa mrtve tačke tako što ćemo preduzeti hitne mjere za rješavanje ovog velikog ekološkog problema, a koji se neće svoditi na savjete tipa “ne napuštati zatvorene prostorije” koje čujemo prilikom svakog značajnijeg zagađenja vazduha. Zahtijevaćemo da Opština usmjeri dio svojih sredstava za obezbjeđivanje subvencija na električnu energije makar u zimskom periodu. Ovom subvencijom treba da bude obuhvaćeno najugroženije stanovništvo u našem gradu.Uložićemo sve napore da se vjestačka deponija na Trlici izmjesti i obezbijedi bolja cirkulacija vazduha i vjetra.Predložićemo racionalnija rješenja za korišćenje novca iz budžeta od eko taksi.Tu smo, da kao dio buduće vlasti na lokalnom nivo postavimo temelj za zdraviji i čistiji grad, zbog vaše i vaše djece, zbog svih nas Pljevljaka!

Категорије
СНП

Teodora Ljutica, kandidatkinja za odbornicu SNP Temeljno za Bar

ZAJEDNO SA MLADIMA U INTERESU SVIH

Poboljšanje položaja mladih u našem gradu, jedan je od glavnih prioriteta liste Temeljno za Bar – SNP. Mladi Bara posjeduju kreativnost, obrazovanje, energiju i želju za radom i dokazivanjem, kako bi napravili takav društvenih okvir, u kojem bi društvena svakodnevnica bila povoljnija za ovu populaciju.Omladinski aktivizam i sadržaji kreirani u omladinskom servisu – centru, koji funkcioniše u sklopu Ministarstva sporta i mladih, morali bi biti prijemčivi za sve mlade aktiviste, nezavisnoj kojoj političkoj opciji pripadaju. Paneli, okrugli stolovi, komunikacija širom Crne Gore, trebali bi biti zaštitni znak ovog centra.Trudićemo se da mladi postanu donosioci odluka na lokalnom nivou, kako bi jače učestvovali u kreiranju politike i strategije za mlade.Zapošljavanje mladih, školovanih ljudi, predstavlja glavni cilj svakog društva, jedan od najvećih izazova, a Bar sa svojim razvojnim kapacitetima je grad koji pruža priliku i šansu za nalaženje posla, ali po principu jednakih šansi za sve.Naravno, edukativni, kulturni i sportski sadržaji moraju biti poboljšani. Mladi Bara hoće bioskop koji radi u kontinuitetu, mladi hoće češće pozorišne predstave, biblioteke i svim mjesnim centrima grada, veću šansu za predstavljanje sportskih potencijala.Jedino promjenom svijesti o svom položaju i aktivnijem učešće u društvenoj zbilji, može se doći do pozicije da budemo donosioci odluka. Dakle, Temeljno za Bar – SNP se zalaže da odluke ne donosi u ime mladih, već zajedno sa njima, kako bi one bile stvarno u interesu mlade populacije.

TEMELJNO ZA BAR – SNP – ZA BOLJI POLOŽAJ MLADIH. ZAOKRUŽITE BROJ 10!

Категорије
СНП

Kovač: Imovina koja je nezakonito stečena biće vraćena pod okrilje države

„Moramo se kao društvo na najodlučniji način opredijeliti za borbu protiv svih pošatsi modernog doba“, rekao je Kovač

Zakon o oduzimanju imovine stečene kriminalnom djelatnošću, predstavlja snažnu poruku države da se kriminal više neće isplatiti i da će imovina koja je nezakonito stečena biti vraćena pod njeno okrilje, ocijenio je ministar pravde Marko Kovač.

On je kazao da je taj zakon jedna od najvećih poluga u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije.

„On će omogućiti da se u punom smislu ostvari ekonomska i društvena funkcija imovine ili njene zaštite kroz oduzimanje imovine stečene kriminalnom djelatnošću“, rekao je Kovač uoči regionalne konferencija „Efektivno oduzimanje imovine stečene kriminalnom djelatnošću u skladu sa evropskim standardima“.

On smatra da ovaj zakon nadilazi formalno pravni domen i predstavlja snažnu poruku države da se kriminal više neće ispaltiti i da će sva imovina koja je nezakonito stečena biti vraćena pod njeno okrilje.

„Moramo se kao društvo na najodlučniji način opredijeliti za borbu protiv svih pošatsi modernog doba“, rekao je Kovač.

On je naveo da je bilo potrebno da se izmijeni postojeći Zakon, imajući u vidu da dosadašnji modeli i instrumenti nijesu na pravi način dali odgovor na oduzimanje imovinske koristi.

„Novi model biće zasnovan na mogućnosti da se postupak oduzimanja imovine stečene kriminalnom djelatnošću pokrene kada se potvrdi optužnica iz oblasti rada Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) u krivičnim djelima za koja je ono nadležno i kada imovinska korist prelazi 50 hiljada eura“, kazao je Kovač.

Na pitanje da prokomentariše to što je „Ministarstvo pravde dobilo najgoru ocjenu ikada što se tiče izvještaja Evropske komisije“, Kovač je rekao da Ministrastvo pravde nije dobilo ocjenu, niti ministrastva dobijaju ocjenu.

On je istakao da je u poglavlju 23 konstatovan ograničen napredak, a 24 napredak kao i da je daleko od toga da je ovo najgori izvještaj.

„Nijesam prezadovoljan sa izvještajem, ali ono sa čim mogu biti je da poslije dužeg vremena imamo ono što se zove pravda koja je svima vidjljiva. Da li se kasni sa određenim političkim dogovorima koja u krajnjem treba da vode do imenovanja u pravosuđu, da“, rekao je Kovač.

Šef Specijalnog tužilaštva za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala Albanije, Arben Kraja, kazao je da je konfiskacija imovine stečene kriminalnom djelatnošćču prioritet i u toj državi.

„Imamo zakonsku osnovu koja nam daje mogućnost da se borimo protiv ovoga. Prošle godine konfiskovali smo imovinu vrijednu više od 70 milion EUR i sva ta imovina vraćena je državi“, rekao je Kraja.

Tužilac i portparol Specijalnog državnog tužilaštva Crne Gore Vukas Radonjić, ocijenio je da je finansijska istraga jednako važna kao i krivična.

„SDT u svim skorašnjim predmetima pokrenulo je finansijsku istragu. Ti dokazi koji su prikupljeni u finansijskoj mogu se koristiti za potrebe krivične istrage. Bitno je da u okviru državnih organa uspostavimo još bolju saradnju, da podaci budu kvalitetniji brži“, rekao je Radonjić.

Izvor: https://www.vijesti.me

Категорије
СНП

Jovan Novović, kandidat za odbornika na izbornoj listi „SNP – Temeljno za Podgoricu – mr Nebojša Vuksanović“

SNP ĆE POBOLJŠATI ŽIVOT LJUDI U SEOSKIM PODRUČJIMA U PODGORICI

Cilj SNP-a je da stanovništvu ruralnih područja olakša život i poboljša komunikaciju sa gradom, kako bi ostali na svojim ognjištima. To u prethodnom periodu nije bio slučaj.Piperi, kao jedno od sela u okolini Podgorice, sa izuzetnim potencijalom za eko turizam, je godinama unazad zapostavljeno, zbog čega su mještani iz piperskog kraja s razlogom ogorčeni na još uvijek aktuelnu vlast.U prilog tome govori činjenica da mještani u piperskim selima na samo par kilometara od Glavnog grada nemaju gradski prevoz. Niko iz sad već odlazeće vlasti u PodgoricI nije našao za shodno da svih ovih godina obezbijedi redovnu liniju koja bi saobraćala ka ovom području.Mještani iz sela Pričelje, Lakat, Gornji i Donji crnci, Drezga i Stanjevića rupa su prinuđeni da koriste taksi prevoz, ili da po više puta u toku dana koriste svoja vozila kako bi došli na posao ili završili obaveze koje imaju. Jasno je da je to veliki udar na njihove već ojađene budžete, posebno imajući u vidu rast cijene naftnih derivata.Takođe, treba pomenuti decenijski problem između opština Podgorica i Danilovgrad, koji se ogleda u tome što su mještani sela Pričelje i Lakat u toku zimskih mjeseci prinuđeni da idu okolnim putevima preko brda ili Spuža, jer lokalni put Rogami – Spuž često bude neprohodan usljed velikih padavina, zbog kojih vodostaj na rijeci Brestici poraste i poplavi most koji spaja ove dvije opštine. Važno je ukazati i da su putevi na samo par kilometara od centra grada u užasnom stanju, te da se asfaltiraju samo uoči izbora. Pored ovih problema, prisutan je i problem snabdijevanja električnom energijom, jer su mještani suočeni sa čestim nestankom struje, a da ne govorimo o tome da napon u mreži ne prelazi 200 volti.Dakle, problemi su sve veći, seljaka je sve manje, a sela sve zapuštenija zahvaljujući nebrizi lokalne vlasti prethodnih 30 godina. SNP će se, kao vršilac vlasti u Glavnom gradu na čelu sa mr Nebojšom Vuksanovićem, temeljno pobrinuti da riješi ove, ali i brojne druge probleme, i to ne samo u ovim, već i u svim drugim krajevima, kako bi približili selo gradu i grad selu, a sve u cilju poboljšanja života seoskih područja u okolini Podgorice.

Категорије
СНП

„Pozivam sve parlamentarne političke partije da pokažu odgovornost i posvećenost ostvarenju državnih interesa, te da daju konstruktivan doprinos da na sjednici Skupštine, planiranoj za 21. oktobar, izaberemo predložene kandidate i konačno kompletiramo Ustavni sud“

Категорије
СНП

Đurović za „Dan“: Odmah nakon izbora iniciraću dijalog lidera partija

Ako zadatak riješimo kako je planirano, na sjednici 21. oktobra biće glasanje za sudije Ustavnog suda, a želim da vjerujem da ćemo doći do dogovora, kazala je Đurović

Pozitivno je to što je 30. avgust omogućio demokratske promjene u Crnoj Gori i mislim da od tog trenutka više ništa nije i neće biti isto. Nema više represije koja je postojala, zatvorenosti ljudi, niko se više ne ustručava da kaže šta misli, ljudi su potpuno slobodni da glasaju i biraju onoga koga su htjeli, kazala je u razgovoru za „Dan“ predsjednica Skupštine Danijela Đurović.

Odgovarajući na pitanje oko partijskog zapošljavanja, ona je rekla da se u javnom diskursu promoviše koncept partijskog zapošljavanja, ali u realnosti to nije tako.

– Možda je to nasleđe odranije, kada se jasno znalo kako doći do određenih mjesta, pa želimo da percipiramo da je ista praksa nastavljena i danas. Ja želim da vjerujem da su na svim pozicijama ljudi koji su prvenstveno profesionalni i koji su ispunili kriterijume. Mislim da smo daleko od toga da partijske knjižice predstavljaju uslov za zapošljavanje. To su mišljenja koja su nas opterećivala tri decenije i pokušavamo kroz te naočare da vidimo sve – kazala je Đurović.

Podrška Lekiću nesporna

Upitana o mogućim rješenjima aktuelne političke situacije, Đurović je podsjetila da je parlamentarna većina odbila inicijativu o skraćenju mandata Skupštini.

– Ponovljena je inicijativa da predsjednik Crne Gore Milo Đukanović da mandat predsjedniku Demosa Miodragu Lekiću. Došlo je do određenih neslaganja i različititih tumačenja ustavnih načela, ali vjerujem da možemo doći do nekih rješenja. Mislim da je podrška Lekiću nesporna.Takođe, ni u Ustavu ni u zakonu ne piše da postoji obaveza dostavljanja potpisa određenog broja poslanika predsjedniku države sa imenom mandatara. Nikada ranije nije postojala situacija da su se dostavljali potpisi, osim u situaciji kada je kandidovan Zdravko Krivokapić. Ni kada je bio kandidovan Dritan Abazović nisu dostavljani potpisi, već je sve obavljeno u okviru konsultacija sa predsjednikom države. Sada imamo situaciju da nisu pozvani predstavnici svih partija, pa čak ni gospodin Lekić nije pozvan na te konsultacije – istakla je Đurović.

Ona je zadovoljna svim što je urađeno od kako je na čelu najvišeg zakonodavnog organa.

– Zadovoljna sam načinom na koji je Skupština predstavljena, ne samo na domaćem terenu i na međunarodnoj sceni. Mislim da sam podigla kulturu dijaloga u samom parlamentu, što je i te kako bilo potrebno. Zadovoljna sam što sam uspjela da okupim za istim stolom sve predstavnike parlamentarnih partija, a na tom sastanku smo pokazali volju za iznalaženje rješenja problema koji opterećuju crnogorsko društvo. Parlament je, od kako sam ja na čelu, usvojio Zakon o akcizama i sa te strane mislim da smo pokazali veliku odgovornost, a usvojen je i rebalans budžeta u izazovnom trenutku – rekla je Đurović.

Lider Pokreta za promjene Nebojša Medojević nedavno je pozvao predsjednicu Skupštine da pokrene široki dijalog partija. Đurović ističe da pitanje parlamentarnog dijaloga nije samo zvaničan sastanak predstavnika svih partija, već podrazumijeva svakodnevnu komunikaciju sa predstavnicima u parlamentu.

– Njegova inicijativa se može posmatrati kroz prizmu brzih izbora u Crnoj Gori. Iako konstantno radim na pronalaženju rješenja za situaciju, ne smatram dobrim da bilo ko iz bilo kog razloga domen parlamentarnog dijaloga prebaci na domen izborne kampanje. Ono što je u planu jeste da odmah nakon završetka lokalnih izbora iniciram dijalog svih predsjednika partija. Postoji veliki broj izazova kojima moramo odgovoriti –kazala je naša sagovornica.

Ona žali što nije došlo do kompletiranja Sudskog savjeta, jer su, kako tvrdi, postojali određeni dogovori, ali nisu svi subjekti bili na tom nivou da ispoštuju dogovore.

– Nažalost, iz tog razloga nije kompletiran Sudski savjet. Što se tiče Ustavnog suda, pregovori su u toku, ali zaista očekujem od svih političkih subjekata da ne budu isključivi. Isključivost nas nigdje ne može dovesti. Imamo vrlo ozbiljan zadatak i treba da taj zadatak riješimo onako kako je plan, a to je da na sjednici parlamenta koja bi trebalo da bude 21. oktobra dođe do glasanja za sudije Ustavnog suda. Tome bi trebalo da prethodi glasanje na Ustavnom odboru. Pozivam sve predstavnike partija da se odgovorno odnesu prema ovom pitanju. Želim da vjerujem da ćemo doći do dogovora oko Ustavnog suda, ali nema dogovora ako postoji isključivost. Sudije ne treba da zauzimaju stranu bilo koje partije, već iza njih treba da bude isključivo Ustav Crne Gore – naglasila je Đurović.

Категорије
СНП

Predsjednica Skupštine Crne Gore Danijela Đurović razgovarala je danas sa ambasadorom Savezne Republike Njemačke, Nj.E. Peterom Feltenom

Uz toplu dobrodošlicu ambasadoru Feltenu, čija je ovo prva zvanična posjeta crnogorskom parlamentu, ona je pozdravila sveukupne međudržavne odnose Crne Gore i SR Njemačke koje karakteriše intenzivna saradnja na svim poljima, dijalog na visokom nivou i konstantan trend unaprjeđenja.🗣 Predsjednica Đurović je istakla zadovoljstvo što Vlada SR Njemačke konstantno pridaje važnost regionu Zapadnog Balkana, a koja je potvrđena i stavovima kancelara Olafa Šolca. Takođe, pozdravila je odluku Bundestaga da gospodin Adis Ahmetović bude imenovan za izvjestioca za Zapadni Balkan spoljno-političkog Odbora, kao i odluku Savezne vlade o imenovanju bivšeg poslanika Bundestaga Manuela Saracina za specijalnog izaslanika SR Njemačke za Zapadni Balkan, što je, kako je navela, dodatna potvrda odlučnosti nove njemačke vlade da se snažno angažuje u našem regionu.