Категорије
СНП

Saopštenje za javnost Odbora SNP Glavnog grada Podgorica

ROBNU KUĆU BEOGRAD UMJESTO U TRŽNI CENTAR PRETVORITI U MODERNU GALERIJU

Uprava Glavnog grada još jednom je pokazala da preferira da ide linijom manjeg otpora, odnosno da gradske probleme rješava onako kako joj je lakše. Tako je u slučaju nekadašnje Robne kuće Beograd odlučila da istu proda i omogući njeno pretvaranje u tržni centar, umjesto da uloži u kulturu i potrudi se da u ovom objektu dobijemo modernu galeriju koja fali Podgorici.Svjesni smo da bi rekonstrukcija ovog objekta i ulaganje u galeriju iziskivali veliki novac, ali takođe smatramo da bi se u narednom vremenu ta investicija isplatila, a Podgorica bi se našla na listi gradova koji u svojoj ponudi ima mjesta na kojima se mogu pogledati djela takvih velikana kao što su Lubarda, Milunović, Tošković, Stanić, i mnogih drugih. Odbor SNP Glavnog grada Podgorica smatra da tržnih centara u Podgorici ima dovoljno, te da bi jedan objekat namijenjen kulturi bio pravo osvježenje za naš grad. U Podgorici živi preko 200 akademskih slikara, pa bi im trebalo učiniti dostupnim ovaj prostor u kojem bi mogli da predstave svoj rad. Na taj način afirmisalo bi se njihovo stvaralaštvo, a oni ne bi bili prinuđeni da za svaku izložbu izdvajaju ogromna sredstva za galerije u velikim evropskim gradovima. Na jednom takvom mjestu, pored crnogorskih, mogla bi da se nađu i djela internacionalnih umjetnika, što bi dodatno doprinijelo prepoznatljivosti Podgorice u Evropi i svijetu. Veliki evropski i svjetski gradovi ogroman značaj posvećuju kulturi, pa se često u strogom centru grada mogu naći muzeji i galerije. Koda nas se dešava da godinama nema nijedne stalne postavke, pa turisti nemaju šta da vide kada dođu u Podgoricu. Vrijeme je da se takvo stanje promijeni i da se učini sve da naš grad pronađe svoje mjesto na kulturnoj mapi Evrope. Foto: Bankar.me

Подијели са пријатељима!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.