Ministar je podsjetio da je na Odboru za stabilizaciju i pridruživanje EK prepoznala značajan napredak Crne Gore u jačanju sistema nadzora nad afričkom kugom svinja, i da je naglašeno da treba da nastavimo da dajemo prioritet iskorjenjivanju bolesti životinja i biljaka kako bi se dalje uskladili sa strategijama EU.

Tokom sastanka istaknuta je potreba jačanja administrativnih kapaciteta, uspostavljanje neophodne infrastrukture – sa naglaskom na izgradnji graničnih kontrolnih mjesta.

“Želim da vas uvjerim da ćemo iskoristiti sve kapacitete da zatvorimo Poglavlje 12 do kraja 2026. U želji da obezbijedimo dobro zdravlje ljudi, životinja i biljaka. To je naša obaveza prema građanima. Moram naglasiti da smo veoma zahvalni i za programe podrške vakcinaciji protiv bjesnila divljih životinja. Činimo sve da suzbijemo bolesti životinja i biljaka. U narednom periodu nas čeka veliki posao, radovi na infrastrukturi i obezbjeđivanju profesionalnog kadra koji će raditi na izazovima. Uvjeravam vas da je ključni prioritet Ministarstva i Vlade proces pristupanja EU i zatvaranje svih poglavlja. Za to postoji konsenzus svih političkih aktera u Crnoj Gori”, kazao je ministar.

Šefica jedinice Karolina Bešerc kazala je da cijeni posvećenost svih učesnika procesa.
“Cijenimo vašu posvećenost i ambiciju koja je velika. Uz nju dolaze i brojni izazovi ali smo tu da radimo i spremni smo da vas podržimo u vašim naporima. U narednom periodu je veoma važno osnažiti i ubrzati ove procese”, kazala je ona.
EK paket za oblast bezbjednosti hrane, veterinu i fitosanitarne poslove trenutno broji više od 3.700 pravnih akata. Predstavnici MPŠV i UBH su podsjetili da je u Crnoj Gori, od perioda kada su započeti procesi usaglašavanja nacionalne legislative sa EU legislativom, donešeno više od 500 propisa u ovoj oblasti, a sve u cilju usaglašavanja. Ovo je izuzetno zahtjevan posao i narednom periodu fokus će biti na nastavku usklađivanja zakonskih i podzakonskih akata sa novousvojenim #eu propisima i pravovremenom implementacijom.