Категорије
СНП

Šćekić i Popa: Snažna podrška resoru zdravstva za ispunjavanje mjerila iz poglavlja 28

Ministarstvo zdravlja intenziviraće aktivnosti na ispunjavanju mjerila iz poglavlja 28. u pregovorima Crne Gore sa Evropskom unijom, a delegacija EU u Podgorici daće punu podršku i pomoć na tom putu, poručeno je sa sastanka ministra zdravlja Dragoslava Šćekića i ambasadorke EU u Crnoj Gori Kristine Oane Pope.

“Sagovornici su saglasni o značaju zdravstvenog sistema za svaku zemlju pojedinačno, ali kada se radi o zemljama kandidatima za pristupanje EU gdje postoji posebno poglavlje koje je posvećeno zdravstvu, ono postaje još važnije”, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja.

Šćekić se zahvalio ambasadorki na kako je kazao ”izdašnoj pomoći koju je Evrpska unija uputila Crnoj Gori tokom prethodnog COVID perioda kako u finansijskom, ali i operativnom smislu prilikom nabavke opreme, vakcina, testova, kao i svih onih segmenata koji su pratili turbulentan, krizni period”.

Izraz zahvalnosti upućen je i zbog sredstava koja su opredijeljena za izgradnju Klinike za infektivne bolesti i dermatovenerologiju, te Operativnog centra za javnozdravstvene krizne situacije.

” Ministarstvo intenzivno radi na pripremi neophodnih procedura kako bi se počelo sa gradnjom ovih ustanova. Posebno žalim što je propuštena prilika da se to uradi u prethodnom periodu pa ćemo sada zbog globalne inflacije biti prinuđeni da izdvojimo dodatna sredstva za realizaciju ovih projekta. Vjerujem da će Vlada Crne Gore naći načina za finansiranje nedostajućeg dijela, ali očekujemo pomoć i od EU ” poručio je Šćekić.

On je dodao i da će resor na čijem je čelu dati sve od sebe da u najkraćem roku ispunimo obaveze koje imamo u okviru poglavlja vezanih za zdravstvo a nisu realizovane iz različitih razloga kako bi sve bilo spremno za Izvještaj Evropske komicije.

“Jačanje javnog zdravstva kroz infrastrukturne projekte,poboljšanje uslova za rad medicinskih radnika, unapređenje regulative, jačanje preventivnih programa sa pacijentom i brizi o njegovom zdravlju u centru sistema– prioriteti su Ministarstva zdravlja za naredni period sa kojima je ministar Šćekić upoznao šeficu delegacije EU u Crnoj Gori”, navodi se u saopštenju.

Popa je kazala da jako cijeni sveobuhvatan pristup izazovima sa kojima se suočava zdravstveni sistem i izrazila spremnost za podršku u segmentima gdje je evropsko zdravstvo i zakonodavstvo superiorinije, posebno kroz ukazivanje na usklađenost sa praksama koje će Evropske komisija cijeniti u Izvještaju koji će ove godine, kako je saopštila, biti predstavljen u oktobru.

”Tu smo da strateški podržimo projekte koji su od velike važnosti za crnogorski zdravstveni sistem. Takođe, tu smo i da ukažemo i pružimo pomoć u ispunjavanju mjerila iz poglavlja 28, koji posebno potenciraju prekograničnu zaštitu pacijenata, ali i borbu protiv upotrebe duvanskih proizvoda. Ove stvari su potrebne da se približite ispunjavanju mjerila i da prosto ovo poglavlje bude spremno za zatvaranje kada za to dođe vrijeme” poručila je ambasadorka EU .

Popa je ukazala na preporuke iz prošlogodišnjeg Izvještaja i zrazila spremnost EU da podrži strukturne reforme u zdravstvenom sistemu, na osnovu kredibilne i dobro definisane Strategije razvoja zdravstva.

Izvor: https://www.cdm.me

Категорије
СНП

Damjanović: Nema bojazni da Otvoreni Balkan ugrožava bilo čiju državnost ili evropski put

Ministar finansija Aleksandar Damjanović ocijenio je za RTS da nema bojazni da bi inicijativa Otvoreni Balkan mogla da ugrozi bilo čiju državnost ili ostvareni evropski put neke države.

“Prosto, nema bojazni, ili ima malo od malog, uskog broja mišljenja u Crnoj Gori koji govore da je Open Balkan neki srpsko-albanski savez protiv Crne Gore. Odbijam sa indignacijom takva mišljenja i pozivam sve koji tako misle da samo iznesu jednu jedinu činjenicu koja ide tome u prilog, pa da se svi povučemo”, rekao je Damjanović.

Ministar je ocijenio da je Otvoreni Balkan podloga za jačanje političkih i svih drugih veza i šansa da region ostvari prosperitet i da se podigne životni standard svih građana na Balkanu.

Damjanović je u delegaciji Vlade Crne Gore, koja je u prvoj zvaničnoj posjeti Srbiji.

On je istakao da je, prilikom sastanka sa ministrom finansija Srbije, razgovarano o spajanju auto-puta između Srbije i Crne Gore, kao i rekonstrukciji željezničke pruge Beograd-Bar.

“Hajde da razmišljamo da Luka Bar bude u najboljem mogućem interesu Crne Gore i Republike Srbije i da je posmatramo zajedno sa rekonstruisanom prugom, jer će nam trebati ta velika propusna moć za robu iz Srbije, za izvoz, za sve ono što je zajednički interes Crne Gore i Srbije”, istakao je Damjanović.

On je podsjetio da je Srbija proizvođač hrane, a Crna Gora uvoznik, kao i da Crna Gora ima neiskorišćene energetske potencijale koji mogu biti stavljeni u funkciju razvoja i Crne Gore i Srbije.

Riješiti platni promet
“Bilo je riječi o zelenoj energiji, ekološkim projektima, kao i o stvarima koje su sada neka bespotrebna kočnica između ekonomskih relacija Crne Gore i Srbije. Znate i sami da nemamo direktan platni promet dvadesetak godina. Mislim da se to može riješiti na nivou ministara finansija i guvernera narodnih banaka”, rekao je Damjanović.

Očekuje se da robna razmjena između Srbije i Crne Gore do kraja godine dostigne milijardu eura. Damjanović je dodao da je robna razmjena stagnirala, što zbog korone, što zbog obustave izvoza strateških poljoprivrednih proizvoda.

Poziv turistima

“Crna Gora je mnogo skromnija u smislu potencijala za izvoz prema Srbiji, ali zato to kompenzujemo kroz usluge. Govorimo o otvorenosti Crne Gore da kao i ranijih godina u još većem broju primi srpske turiste, na naše more i na naše planine, da u tom turističkom dijelu podignemo nivo saradnje”, istakao je Damjanović.

Dodao je da su političke veze koje su “bile maltene pokidane” uzrokovale da imamo neiskorišćene ekonomske potencijale, a da sa novom crnogorskom vladom nema prepreka da se veze naprave kakve treba da budu.

Izvor: https://www.cdm.me

Категорије
СНП

Ministar sporta i mladih, Vasilije Lalosevic, cestitao je mladoj crnogorskoj vaterpolo reprezentaciji na osvajanju srebra na Mediteranskim igrama u Oranu, Alziru

„Sjajne mlade ajkule su još jednom pokazale da je Crnoj Gori mjesto medju najboljima u svijetu. Hrabrošću, srčanošću i fer plejom su se izborile za visoko drugo mjesto i učinile našu državu ponosnom. Bravo, pokazali ste kako se dostojanstveno reprezentuje svoja zemlja. Očekujemo da ćete se vrlo brzo dokazati i u seniorskoj konkurenciji“, poručuje ministar Lalošević ovom prilikom. Ovo je peta obezbijeđena medalja na Mediteranskim igrama u Alžiru za Crnu Goru, a očekujemo i od boksera Bojane Gojković, Petra Marčića i Stefana Savkovića, koji su već obezbijedili medalje, da se okite onom sa najsjajnijim sjajem.

Категорије
СНП

JOKOVIĆ: OČEKUJEM DA TEMELJNI UGOVOR SA SPC BUDE POTPISAN PRIJE GODIŠNJIH ODMORA

Lider Socijalističke narodne partije (SNP) i potpredsjednik Vlade Vladimir Joković rekao je da je za njegovu partiju nacrt Temeljnog ugovora sa SPC-om u potpunosti prihvatljiv i da očekuje da on bude potpisan prije godišnjih odmora.”Mi smo odmah čim smo dobili nacrt tog ugovora rekli da sve što prihvati SPC, a što nije u suprotnosti s Ustavom i zakonima Crne Gore, za nas je prihvatljivo. SNP se nije svrstao na ni stranu Crne Gore ni na stranu SPC, kao što neki govore, SNP se ovdje svrstao na stranu pravde – da SPC dobije status kakav imaju druge dvije tradicionalne vjerske zajednice. Vjerujem da je ovo, bez obzira što neki drugačije misle, ali i to će proći, nešto što treba završiti, riješiti taj problem i da se Crna Gora okrene drugim pitanjima koja neće dijeliti”, kazao je Joković “Vijestima”.Na pitanje da li će Vlada preživjeti ako se ugovor usvoji u ovoj formi, s obzirom na prijetnje iz SDP-a, Joković je odgovorio da misli da Vlada može da preživi.”Ako je to jedini razlog da ova Vlada padne, onda nije trebalo ni da se formira”, kazao je Joković.

Izvor: Vijesti online

Категорије
СНП

Predsjednica Skupštine Crne Gore Danijela Đurović sastala se danas sa predstavnicima Udruženja pravnika Crne Gore

U delegaciji Udruženja su bili: Branislav Radulović predsjednik Udruženja pravnika, Zoran Rašović predsjednik Senata Udruženja, Maja Kostić – Mandić i Desanka Lopičić potpredsjednice Udruženja i Ivan Medenica predsjednik komiteta mladih pravnika Udruženja pravnika.📍Predsjednica Đurović je pozdravljajući predlog i inicijativu da Skupština, kroz određene aktivnosti, uzme učešća u obilježavanju važnog jubileja, istakla da je najviši zakonadavni dom u zemlji u svakom trenutku važan i snažan partner najstarije asocijacije crnogorskih pravnika.📌Ona je komentarišući aktivnosti Skupštine u postupku izbora nosioca najznačajnijih ustavnih pozicija, kao i ukazujući na neophodnost i nužnost deblokade pravosudnog sistema i sa tim u vezi snaženja vladavine prava istakla da će kao šefica Parlamenta u svakom trenutku dati puni doprinos da procesi budu uspješno završeni.

Категорије
СНП

Vojinović: Mladim generacijama ponuditi snažnu viziju budućnosti obrazovanja

Delegacija Vlade Crne Gore, koju predvodi ministar prosvjete Miomir Vojinović prisustvovala je ministarskom Pred-samitu o transformativnom obrazovanju, koji se od 28-30. juna 2022. godine održao u Parizu.

delegacija

Poziv za učešće na Pred-samitu upućen je ministrima širom svijeta, sa ciljem zajedničkog razumijevanja ključnih elemenata transformacije obrazovanja. Samit pruža jedinstvenu  priliku da se mobiliše javna i politička posvećenost novom putu za obrazovanje, kao i da se razmijene iskustva, diskutuje o problemima i mogućnostima na polju obrazovanja.Ovaj događaj je ključna prekretnica na putu ka Samitu koji će biti održan u Njujorku, 19. septembra 2022. godine, na nivou šefova država.

pred-samit

Ministar Vojinović je u svom izlaganju istakao da je obrazovanje pokretač globalnih transformacija ka pravičnijim, inkluzivnijim, zelenijim i digitalnijim društvima, te da mladim generacijama treba ponuditi snažnu viziju budućnosti obrazovanja, izgrađenu na osnovnim vrijednostima demokratije, ljudskih prava i vladavine prava.

izlaganje

Nacionalne konsultacije su, prema riječima ministra Vojinovića, pokazale da je potrebno razmišljati o sveobuhvatnoj strategiji iz koje će se definisati pravci razvoja prema nivoima obrazovanja, kao i da inovacije i transformacija treba da počnu od promjene kurikuluma koji  će biti integrisan, primjenjiv, fleksibilan, usaglašen za zahtjevima savremenog doba i tržišta rada.

„Važno je da nastava bude zanimljiva, interaktivna, primjenjiva, izborna, istraživačka, praktična i iskustvena, kao i da se jačaju kompetencije nastavnika za rad, komunikaciju i ophođenje s učenicima”, istakao je ministar Vojinović, dodajući da je potrebno povećati ulaganja u školsku infrastrukturu, arhitektonsku i informatičku opremu kako bi se odgovorilo na glavne izazove i promovisao stimulativan i bezbjedan školski ambijent.

 Ministar Vojinović je iskazao potrebu revidiranja programa obuke nastavnika, u cilju  efikasnijeg usklađivanja sa reformama obrazovanja kao i neophodnu interakciju između učenika, nastavnika i roditelja, vezu između  nastavnog plana i programa sa tržištem rada.

U kontekstu realizacije kvalitetne  transformacije obrazovanja, ministar je apostrofirao potrebu većih javnih ulaganja, koja su trenutno u Crnoj Gori  relativno niska u poređenju sa drugim zemljama i  iznose 7,9%, te je  potrebno  uložiti napore da se obezbijedi dugoročno, povećano i održivo finansiranje obrazovanja.

Kao primjer unapređenja obrazovnog sistema u Crnoj Gori, ministar je naveo Strategiju za digitalizaciju obrazovnog sistema 2022-2027 koja je harmonizovana sa Digitalnim obrazovnim akcionim planom 2021-2027, a koja, u saradnji između EU i zemalja Zapadnog Balkana, treba da se sprovodi kao prioritet, u sinergiji sa ostalim aktivnostima Berlinskog procesa povezanih sa digitalizacijom, kao što su Agenda povezanosti i Zajedničko regionalno tržište.

„Održavanje Globalnog samita i nacionalne konsultacije koje smo sproveli u Crnoj Gori u cilju pripreme za Samit, bile su idealna prilika da dodatno obogatimo naša saznanja i čujemo glas svih ključnih učesnika obrazovnog procesa, i to najprije djece, mladih i nastavnika“, zaključio je ministar Vojinović.

Izvor: https://www.gov.me

Категорије
СНП

ЈОКОВИЋ: ПОДГОРИЦА ОКРЕЋЕ НОВИ ЛИСТ У ОДНОСИМА СА БЕОГРАДОМ

Утицаћу да се Црна Гора прикључи Србији, Северној Македонији и Албанији у даљем снажењу региона кроз „Отворени Балкан”Први званични билатерални састанак делегације нове Владе Црне Горе с највишим представницима неке друге државе биће организован данас и сутра с нашим домаћинима у Србији. Ово се дешава први пут откако је Црна Гора прогласила независност 2006. године и то показује да ће нова црногорска влада бити веома посвећена унапређивању и оних формалних политичких односа између Црне Горе и Србије.То је и очекивање највећег броја грађана у Црној Гори. У главама наших људи никада није ни било препрека ни граница у комуникацији и сарадњи, чак ни у оним периодима који су многима деловали као изазовни и тешки. И данас скоро да нема појединца у Црној Гори који политику и политичке процесе тумачи рационално и објективно, а који не би потврдио да је лоше политичке односе Србије и Црне Горе требало што пре трансформисати у најбоље могуће.Потпуно искрено поручујемо да желимо да успоставимо најбоље могуће билатералне односе са Србијом и да ћемо у исто време бити посвећени унапређивању укупних односа у региону. У светлу развоја односа у региону афирмативно процењујем могуће приступање Црне Горе регионалној иницијативи „Отворени Балкан” и утицаћу да се Црна Гора у разумном року прикључи Србији, Северној Македонији и Албанији у даљем снажењу региона кроз „Отворени Балкан”.Економија треба да буде на првом месту. Економска сарадња Србије и Црне Горе може да буде много боља. Укупна снага и утицај двеју држава биће јаки онолико колико се успешно буду развијале економије и Црне Горе и Србије. Као потпредседник Владе Црне Горе за економски систем веома сам заинтересован да ова званична посета делегације Владе Црне Горе Србији буде прожета и осмишљеним предлозима и договорима о унапређивању наше економске сарадње.Ми видимо да Србија убрзано ради на изградњи ауто-пута који води ка граници с Црном Гором и даље ка Луци Бар. Очекујемо да ћемо и ми средином јула отворити приоритетну деоницу ауто-пута од Подгорице до Колашина и да ћемо бити још ефикаснији у изградњи наставка тог пута ка граници са Србијом. Када и једни и други завршимо свој посао на том пројекту, тада ће грађани две државе бити још боље повезани, а Лука Бар ће бити још атрактивнија за наше партнере у Србији који своје производе желе да транспортују даље у свет.Лука Бар је један од најзначајнијих ресурса којима располаже Црна Гора и ми ћемо у наредним седмицама и месецима добро промислити како њене капацитете да користимо много боље него што је то био случај до сада. Сигурно је да и у оквиру снажења билатералних односа са Србијом и у оквиру сарадње у регионалним иницијативама, каква је „Отворени Балкан”, Лука Бар може да ради много више и да зарађује много боље него до сада.Слично важи за железницу. Заосталост железничке инфраструктуре у Црној Гори, у коју у дужем периоду није озбиљно улагано, преокренућемо у амбицију да уз ауто-пут ка Црној Гори и кроз Црну Гору могу да иду бржи возови. И путничка средства ћемо диверзификовати до те мере да кретање људи и транспорт робе буду могући на многе добре начине и да таквим приступом покренемо конкурентност и такмичење између људи у самој Црној Гори како би све време радили на томе да наши људи буду све бољи, прогресивнији, компетитивнији и успешнији.С нашим пријатељима у Београду разговараћемо и о пуној валоризацији такозване 3Б вертикале – Будимпешта, Београд, Бар. Наше снажније инфраструктурно повезивање са средњом Европом омогућило би бржу и ефикаснију размену добара, што би у условима кризе енергената и хране користило као један од механизама за превазилажење изазова који су пред нама. У том смислу планирам да у најскорије време посетим и Будимпешту и да с нашим пријатељима у Мађарској разговарам и о овој теми.Велика и прва тема у Црној Гори последњих неколико месеци је потписивање Темељног уговора између државе Црне Горе и Српске православне цркве. Овим текстом желим да поручим српској јавности да за ову црногорску владу нема дилеме – Темељни уговор треба што пре потписати и то ће бити урађено када и последње слово и знак интерпункције тога споразума буду усаглашени. У самом смо финишу тога процеса и поручујем да ћемо врло брзо имати и датум потписивања Темељног уговора.Сви добро знамо да су везе између људи у Србији и Црној Гори несаломиве и испреплетене пријатељствима, кумствима, фамилијарно, предузетнички и на све замисливе начине. Исто тако се зна да је политика раздора у једном периоду правила сметње у тим везама. На оним великим изборима у Црној Гори 30. августа 2020. године направили смо отклон од политике подела и неразумевања, а избором владе у којој сам потпредседник обавезали смо се на деловање које ће Црну Гору вратити нормалности.Управо то радимо и данас. И грађанима Србије посебно поручујем да су и овога лета људи из Србије добродошли на Црногорско приморје, те да ћемо их братски и домаћински дочекати. Као домаћини ћемо се трудити да сви они Црну Гору сместе у своја срца и душе и да нам се враћају не само лети него током читаве године свих наредних година. И да знају да се, куд год пошли, нигде не могу осећати тако добро као код својих у Црној Гори.Отварамо, дакле, нови лист или како би се то овим новим стиловима и језиком могло рећи – ресетујемо наше односе. Доводимо их у ред. И следимо једноставну ствар – формалне политичке односе између Црне Горе и Србије доводимо на онај ниво који већ постоји као одлична комуникација и одлични односи између грађана две државе. Следимо и још једну важну идеју – политику видимо као поље решавања проблема уместо њиховог гомилања. Отуд ће и ова дводневна посета Београду бити прилика за добар дијалог и договор да на најбољи начин решавамо заједничке проблеме и да унапређујемо односе између Србије и Црне Горе.*Потпредседник Владе Црне Горе и лидер СНП-а

Izvor: Politika

Категорије
СНП

Šćekić: Bilježi se porast od 91 odsto u broju novih kovid slučajeva, dok je broj hospitalizovanih za oko 42 odsto manji

Porast u broju novooboljelih je, kako je dodao, očekivan s obzirom na to da je pandemija još uvijek u toku, odnosno virus je u cirkulaciji u populaciji ne samo u Crnoj Gori već i u svijetu

Epidemija koronavirusa je u blagom porastu, mjere prevencije i vakcinacija i dalje su glavne preporuke, saopštio je ministar zdravlja Dragoslav Šćekić.

Šćekić je, odgovarajući na pitanja poslanika u Skupštini, kazao da virus SARS-KoV-2 uzročnik oboljenja KOVID-19 u Crnoj Gori, trenutno pokazuje nizak intezitet aktivnosti, široku rasprostanjenost i trend porasta.

“U posljednjoj nedjelji bilježi se porast u broju registrovanih pozitivnih slučajeva za oko 91 odsto, dok je broj hospitalizovanih slučajeva za oko 42 odsto manji”, rekao je Šćekić, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja.

Porast u broju novooboljelih je, kako je dodao, očekivan s obzirom na to da je pandemija još uvijek u toku, odnosno virus je u cirkulaciji u populaciji ne samo u Crnoj Gori već i u svijetu.

Šćekić je naveo da se vremenski pad kolektivnog imuniteta, koji je u jednom momentu u Crnoj Gori kao posljedica što prirodne infekcije što vakcinacije iznosio 85 odsto, poklapa sa šestomjesečnim periodom od vrha talasa obolijevanja.

“S toga, stalno putem medija i napominjemo da je neophodno vakcinisati se šest mjeseci nakon preležane infekcije ili vakcinacije sve dok pandemija traje”, dodao je on.

Prema riječima Šćekića, najznačajniji indikatori epidemije, broj hospitalizovanih slučajeva i smrtnih slučajeva, za sada su na stabilno niskom nivou, dok je 14-dnevna kumulativna incidencija u blagom porastu, što, kako je dodao, daje nadu da je epidemija u Crnoj Gori još uvijek pod, prije svega, prirodnom kontrolom.

“Uporednom analizom sa zemljama Evrope i okruženja u Crnoj Gori je trenutno epidemiološka situacija po pitanju obolijevanja od KOVID-19 infekcije bolja nego u Portugalu, Njemačkoj, Francuskoj, Austriji, Italiji kao i u odnosu na cijelu Evropu”, rekao je Šćekić.

On je kazao da je Crna Gora u odnosu na države okruženja u vrhu, prije svega zbog boljeg obuhvata testiranjem i samim tim nadzora nad epidemijom, što je slučaj tokom cijelog perioda pandemije.

“Zemlje sa mnogo većim nivoom obolijevanja imaju minimalne protivepidemijske mjere ili su čak bez mjera- to se odnosi naročito na sve države kojima je dominantna grana ekonomije turizam -Španija, Italija, Grčka, Hrvatska, Kipar”, naveo je Šćekić.

Govoreći o smrtnosti, Šćekić je rekao da Crna Gora ima trenutno povoljniju situaciju i od država Evrope i okruženja.

On je rekao da vakcinacija protiv novog koronavirusa nije na željenom nivou, vjerovatno kao posljedica smanjenog obolijevanja u populaciji u posljednjih pet mjeseci.

“Nastojaćemo da aktivnim prisustvom u medijima i u komunikaciji sa građanima podignemo vakcinaciju protiv KOVID-19 na viši nivo”, kazao je Šćekić.

Šćekić je rekao da će resorno ministarstvo predlagati protivepidemijske mjere nadležnim državnim tijelima, kada indikatori budu upućivali da je to neophodno.

On je kazao da radna grupa Instituta za javno zdravlje, za sada, zasjeda na dvonedjeljnom nivou dok se praćenje epidemiološke situacije ostvaruje na dnevnom nivou.

“Sem toga, epidemiološke službe svih lokalnih domova zdravlja vrše svakodnevni nadzor nad praćenjem kontakata pozitivnih slučajeva čime se epidemija pokušava ograničiti”, rekao je Šćekić.

Izvor: https://www.vijesti.me


Категорије
СНП

Konferencija CGO „Decenija pregovora sa EU – kako izaći iz kružnog toka?“

KOVAČ: SUDSKI SAVJET DA BUDE SASTAVLJEN SAMO OD PREDSTAVNIKA SUDIJA I UGLEDNIH PRAVNIKA

Ministar pravde Marko Kovač kazao je da preporuke Venecijanske komisije i GRECO-a koje se odnose na sporno članstvo ministra pravde u Sudskom savjetu nije moguće primijeniti jer je potrebno prevashodno izmijeniti Ustav, kako bi se kasnije mogao i zakonski propis uskladiti sa tom ustavnom normom.“Spreman sam da, sa funkcije koju pokrivam, apelujem na parlamentarnu većinu i ostale stranke da pokrenu proces izmjene Ustava i da se ta pozicija ministra koriguje tako da imamo čisti Sudski savjet, samo od predstavnika sudija i uglednih pravnika”, rekao je Kovač.On je kazao da je Zakon o Sudskom savjetu i sudijama pred javnom raspravom, čeka se mišljenje Evropske komisije i Savjeta Evrope.“Mislim da smo ugradili kvalitetne odredbe i da smo postupili prilično transparentno. Targetirali smo suštinu problema, disciplinsku odgovornost, pitanje etičke odgovornosti i ocjenijvanja i izbora i napretka sudija”, rekao je Kovač.On je ocijenio da do sada Crna Gora nije imala loš zakonski tekst i zakodnodavni okvir.Kako je kazao, postojao je širok dijapazon zakonskih instrumenata da crnogorsko sudstvo ne bude u situaciji kakvoj je danas.“Apsurdno je da što smo više unaprjeđivali zakonski okvir, imali smo lošije rezultate u pravosuđu i sudstvu. Potrebno je ne samo promijeniti zakonodavni okvir već i promijeniti svijest kako bismo na pravi način odgovorili na velike izazove pred nama”, rekao je Kovač.

Izvor: Vijesti online

Категорије
СНП

Predsjednica Đurović otvorila konferenciju CGO „Decenija crnogorskih pregovora sa EU – kako izaći iz kružnog toka“

Predsjednica Skupštine Crne Gore Danijela Đurović, otvarajući konferenciju pod nazivom „Decenija crnogorskih pregovora sa EU – kako izaći iz kružnog toka“, u organizaciji Centra za građansko obrazovanje, kazala je da je definitivno dodatna vrijednost crnogorskog društva vrlo jasna posvećenost kompletnog crnogorskog političkog spektra u pravcu pristupanja EU.

„I dalje je izuzetno visok procenat građana Crne Gore koji su za to da Crna Gora uđe u evropsku porodicu naroda“ kazala je predsjednica Đurović i dodala da je to svojevrstan kuriozitet imajući u vidu činjenicu da pregovori traju već deset godina, a da su građani i dalje motivisani i i dalje žele da Crna Gora bude nova članica EU. Naglasila je da smatra da ta činjenica predstavlja vrlo važan kapital koji se ne smije propustiti u trenutku koji je, kako je rekla, posljednja prilika za Crnu Goru.

„Stalno govorimo da je Crna Gora predvodnica u procesu pregovaranja, da želimo i zagovaramo da se primijeni princip regate u procesu proširenja EU, da upravo Crna Gora bude ta koja će postati nova članica EU, onda ne smijemo propustiti ovu šansu koja je, zaista smatram, posljednja šansa“, naglasila je predsjednica Đurović i nastavila riječima da ukoliko Crna Gora tu šansu ne iskoristi treba biti svjestan da može ući u konvoj, a u konvoju se ritam određuje prema onom ko je najsporiji. „Mislim da to ne treba i ne smije biti poruka za Crnu Goru, odnosno poruka iz Crne Gore prema EU“, kazala je predsjednica Đurović.

Što se tiče crnogorskog parlamenta, on je od početka imao vrlo važnu ulogu, pokazivao veliku posvećenost pristupanju Crne Gore EU, rekla je predsjednica Đurović, i dodala da je saradnja parlamenta i drugih institucija izvršne vlasti u Crnoj Gori bila u nekim periodima bolja, a u nekim lošija, ali da želi da vjeruje i očekuje da se ta komunikacija podigne na još viši nivo, kako između svih parlamentarnih partija, tako i svih predstavnika izvršne vlasti i institucija.

Posebno je istakla važnost saradnje Skupštine Crne Gore i DRI koja je omogućila da parlament svoju kontrolnu i nadzornu ulogu dodatno osnaži. Predsjednica Đurović je rekla da zaista želi da vjeruje da će Crna Gora, kada ispuni obaveze iz domena privremenih mjerila za poglavlja 23 i 24 i kada se primijene reformski procesi kojima smo svi deklarativno posvećeni, početi sa zatvaranjem i drugih poglavlja, te da očekuje da će poglavlje 32 biti prvo koje će Crna Gora moći privremeno da zatvori.

Đurović je navela da je proces pregovora u početku bio dinamičniji, te da je crnogorsko društvo u cjelini više bilo posvećeno procesu otvaranja nego zatvaranja poglavlja, te da ima utisak da je više rađeno na kvantitetu nego na kvalitetu samog procesa, a da je Crna Gora sada u fazi kada se mora raditi više na kvalitetu.

Podsjetila je da je Skupština Crne Gore već imala priliku da ostvari kvalifikovanu većinu u izborima vrhovnog državnog tužioca i u drugim postupcima, kao i kada je bila izmjena Ustava, što znači da su postojali momenti kada je crnogorski parlament odgovorio zadatku u izvršavanju obaveza, što ne znači da je vremenom to pokazalo i adekvatan kvalitet.

„Pored velike obaveze usaglašavanja i obezbjeđivanja kvalifikovane većine oko političkog dijaloga kako bismo odblokirali proces proširenja, odnosno proces pridruživanja EU u dijelu koji se odnosi na imenovanje čelnih ljudi u pravosuđu, imamo i dodatnu odgovornost, a to je pitanje kvaliteta. Nije samo kvantitet ono što je bitno, već i kvalitet“, zaključila je Đurović.

Predsjednica Skupštine je istakla da smatra da sazrijevamo kao društvo i da smo posljednjim promjenama u okviru Tužilačkog savjeta, oko izbora VDT i specijalnog državnog tužioca pokazali da postoji veća posvećenost i odgovornost u hvatanju u koštac sa ozbiljnim problemima i sa nasljeđem prepoznatim i od strane EK u prethodnim izvještajima. „Onda kada zaista budemo stvorili takvu klimu da u Crnoj Gori više nema nedodirljivih, da je svako podložan ispitivanju i procesuiranju, ukoliko je to potrebno, onda ćemo i povratiti povjerenje građana u naš sistem“, smatra predsjednica Đurović.

„Postoje značajni rezultati u borbi protiv organizovanog kriminala, posebno šverca cigareta i droga, i korupcije, naročito na visokom nivou, što su sve elementi koji su prepoznati od strane EK, ali nama takvi rezultati ne trebaju samo zbog EK, oni nama trebaju radi nas“, istakla je ona i dodala da najvažnije poruke treba da budu upravo da institucije sistema funkcionišu i daju konkretne rezultate.

Kada je riječ o ulozi medija u crnogorskom društvu činjenica je da neki slučajevi još uvijek nijesu rasvijetljeni, ni procesuirani. „Novinari i mediji predstavljaju izuzetno važan element u našem društvu jer mediji treba da budu dodatni korektivni faktor ljudi koji su na pozicijama odlučivanja, odnosno institucija“, poručila je Đurović.

„Dosta je preporuka iz Izvještaja EK koje Crna Gora pokušava da prati i na koje pokušavamo da damo odgovor, a Skupština je mjesto gdje se mora voditi politički dijalog, mjesto na kojem se moraju donositi vrlo važne odluke koje se tiču kvalifikovane većine, posebno kada se govori o poglavlju 23 i imenovanjima u pravosuđu“, nastavila je predsjednica Đurović. Ona je ukazala da je na nama veliki zadatak i da vjeruje da ćemo imati dovoljno kapaciteta, odgovornosti i političke zrelosti da do kraja proljećnjeg zasijedanja isporučimo određene rezultate. To se prvenstveno odnosi na izbor članova Sudskog savjeta iz reda uglednih pravnika.

Predsjednica je takođe istakla da je nedopustivo da ne izaberemo nove sudije Ustavnog suda zbog zaštite ukupnih interesa države jer Ustavni sud predstavlja jednu od najvažnijih institucija u sudskom smislu koji brani interese države. „Nije izborni postupak jedini iz nadležnosti Ustavnog suda i, svakako, niko ne smije da dovede u pitanje održavanje lokalnih izbora 23. oktobra, zbog čega želim da pošaljem poruku svim kolegama i koleginicama, svim političkim subjektima, da moramo dati dodatni doprinos i dodatnu odgovornost da se ni na koji način ne dovede u pitanje održavanje tih izbora, odnosno funkcionisanje čitavog sistema u Crnoj Gori“, naglasila je Đurović.

Konferencija „Decenija crnogorskih pregovora sa EU – kako izaći iz kružnog toka“ organizovana je povodom desetogodišnjice od početka pregovora Crne Gore sa EU. Pored predsjednice Đurović, na prvom panelu konferencije učestvovali su i: izvjestilac Evropskog parlamenta za Crnu Goru Tonino Picula, šefica Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Oana Kristina Popa, poslanica Evropskog parlamenta i članica Spoljno-političkog odbora Viola Fon Kramon, direktor kancelarije Friedrich Ebert fondacije u Beogradu dr Maks Brandle i izvršna direktorka CGO Daliborka Uljarević.