Категорије
Култура

Kotorski krug okupio intelektualce oko vječnih Njegoševih tema

Njegoševi lik i djelo duboko su ugrađeni u identitet ljudi ovog prostora. Teme kojima se bavi tiču se ljudskih moralnih vrijednosti, prevashodno onih duhovnih koje prevazilaze vremenske, prostorne i nacionalne granice. Diskusija na temu „Njegoš u 3D”, kojom je na Pjaci od Kina otvorena nova manifestacija „Kotorski krug”, aktuelizovala je vječna pitanja slobode, Boga i istine, ali i bunta i „istrage poturica” (koja su uvijek bolna, ali manje boli kada se o njoj govori). Ovaj tematski krug trebalo je da rasvijetli Njegoševo djelo iz tri kanonska aspekta – crnogorskog, srpskog i bosanskog, ali je publika ostala uskraćena za jedan: pored izlaganja prof. dr Tatjane Bečanović Đurišić i prof. dr Aleksandra Jerkova, izostalo je mišljenje prof. dr Envera Kazaza (koji je bio spriječen da dođe), te se mišljenje struke čulo samo u „dvije dimenzije”. S obzirom da se i publika aktivno uključila u diskusiju, iznoseći svoje stavove, može reći da je „Krug” zadovoljio aspekt svestranosti. Prisutne je najviše zanimalo pitanje zastupljenosti Njegoša u nastavnim programima, odnos mladih prema Njegošu, pitanje „genocidnosti”, slobodarskog duha, kosmopolitizma, arhetip žene…
– Njegoš se izdigao iznad svih identiteta u koje mi volimo ponekad da ga smjestimo, i on nam tu izmiče u svim identitetima, jer je više od jednog identiteta u koji neko želi da ga uzme, da ga prisvoji – da li je to sreća ili nije, ali u jednoj osobi postoji mogućnost prevazilaženja svih identiteta. Sve što se više identifikujemo sa jednim identitetom, toliko više je polje naše slobode ograničeno… Pitanje je koliko možemo biti autentični u svom identitetu, birati svoje identitete, jer zašto ih ne bismo birali, zašto ne bismo mogli da budemo ono što želimo da budemo, bez obzira kojeg smo porijekla, kojeg smo roda, koje smo nacije, sa kog smo prostora, što je pitanje naše slobode… Smisao je u tome da nas Njegoš podstiče da mislimo o tim temama koje su uvijek bolne i uvijek traže više od svakog od nas, od jednostavnog svrstavanja, primijetila je Ljupka Kovačević, te govoreći o Njegošu „iz svog ugla”, dodala da je Njegoš, što se Crne Gore tiče „ostao čvrsto u obrazovnom sistemu i dobro je da tu bude”. Na primjedbe publike da je epitet „genocidan” Njegošu počeo da se pripisuje kao produkt novog vremena, prof. Aleksandar Jerkov je istakao da „mi iz perspektive naših frustracija tjeramo Njegoša da bude frustriran”.
– To nije prirodno, to nije logično, naopako je. Homer legitimizuje trenutak u kome Grci stiču pravo na to da pobijede, a Njegoš prolazi kroz iste probleme, da ne vidi prirodno pravo jedne društvene zajednice da savlada sve druge, nego vidi problem da jedna društvena zajednica, da bi zaštitila sebe, mora na izvjestan način da se zaštiti od najveće prijetnje koja je onemogućava da realizuje sebe u istorijskom prostoru, to je potpuno drugačiji diskurs. Taj diskurs onda nije nikako „antibošnjaštvo” ili nekakva „organska mržnja prema Turcima”, nego je to diskurs koji zahtijeva da slobodu sebi steknete oslobađajući se onih koji su vašu slobodu prigrabili za sebe, pojasnio je dr Jerkov. Sama riječ „istraga”, po mišljenju prof. Dajane Ševaljević jeste genocidna, ako se izvuče iz konteksta, ali to nije tema „Gorskog vijenca” – Njegoš se bavi mnogo širim pitanjima, uopšteno kulturom i moralnim kodom. Ublažavajući tako neke „vrlo teške riječi koje se vezuju za Njegoša”, kao profesorka jezika i književnosti, ona svojim učenicima objašnjava da su poturice simbol ropstva, kao što su i Mleci simbol ropstva, a da su „dobri Crnogorci” u širem kontekstu bili „neko ko simbolizuje težnju ka slobodi”.
Da Njegoševo djelo govori univerzalnim jezikom potvrdio je i Dragan Đurčić, koji je naveo da je kompozicija „O preblagi tihi učitelju” inspirisana Njegoševom „Lučom”, koju je komponovala Ruskinja Natalija Knjažinskaja, u izvedbi hora SPD „Jedinstvo”, osvojila prvo mjesto na takmičenju horova u Bjelorusiji.
Ispred organizatora, Sekretarijata za kulturu, sport i društvene djelatnosti Opštine Kotor, publiku i učesnike programa je pozdravila Jelena Vukasović.

Izvor: Dan.co.me

Категорије
Спорт

Karate savez tužio Ministarstvo sporta: Najuspješniji smo, ali novac nam za to ne pripada

Predsjednik Karate saveza je naglasio da je taj sport najuspješniji ali da zbog birokratskih metoda se to ne odražava prilikom raspodjele državnog novca

Predsjednik Karate saveza, Vladimir Joković kazao je da su se crnogorski takmičari uvijek iz Španije vraćali sa medaljama i da očekuje da se ta tradicija nastavi i na Svjetskom prvenstvu u Madridu.

On je naglasio da je realno očekivati da Marina Raković i Mario Hodžić mogu stići do medalje, kao i da ne bi bilo nikakvo iznenađenje da Dragana Konjević, Jelena Maksimović ili Nenad Dulović, kao i ženski tim u borbama i muški kata tim, osvoje neku od medalja.

Joković je kazao da rezultate crnogorskih karatista na međunarodnoj sceni ne prate izdvajanja i ulaganja u taj sport. On je podsjetio da je Karate savez raspodjelom od Ministarstva sporta dobio 90.000, s tim što je 10.000 EUR opredijeljeno za stipendije takmičarima.

“Tih 80m hiljada je jako malo za ovako uspješan sport i za naš kalendar takmičenja. Iskoristio bih priliku da postavim pitanje Ministarstvu sporta po kom pravilniku i kojim kriterijumima su se vodili kada su raspodjeljivali novac i kako to da pojedini savezi koji nikada nisu osvojili nijednu medalju na evropskom i svjetskom prvenstvu i olimpijskim igrama dobijaju mnogo veća sredstva od nas koji smo najviše medalja donijeli Crnoj Gori”, rekao je Joković.

Prema njegovim riječima, čudno je da kadetska košarkaška reprezentacija koja je postala šampion evrope u košarci, dobije nagradu od Ministarstva sporta, a karatista Bojan Bošković koji je u istoj uzrasnoj kategoriji postao šampion svijeta i pored obećanja ministra, nije dobio ni centa.

“S ponosom naglašavam da je Bojan Bošković i pored očigledne nepravde, jedini iz Crne Gore izborio učešće na Olimpijskim igrama za mlade u Buenos Airesu. Ako bi se ovaj trend nastavio, siguran sam da ni karate neće moći da ostvareuje rezultate koje je do sada postizao”, rekao je Joković.

On je naglasio da je Ministarstvo sporta 2017. godine potpuno neopravdano i neosnovano Savez uskratilo za 40.000 eura predviđenih sredstava.

“Navodno smo nenamjenski potrošili dio prve tranše od 40.000, iako smo im predali svu potrebnu dokumentaciju koja potvrđuje da smo u tom periodu za čisto sportske aktivnosti potrošili 53,9 hiljada. Oni su imali primjedbu na blokadu računa Karate saveza od 7,8 hiljada, što je bio naš dug prema hotelu u kojem su održavane pripreme za značajna međunarodna takmičenja. Kako Karate savez te godine nije imao sredstava da to plati, dug je prenesen na sljedeću godinu”, kazao je Joković.

Navodi se da je Ministarstvo sporta imalo primjedbu i što je bivšem sekretaru koji je otišao u penziju isplaćena zakonski zagarantovana otpremnina.

“I to je bilo Ministarstvu sporta malo što su nam uskratili ta sredstva, pa su podnijeli tužbu da im vratimo i ovu prvu tranšu koju su za nas opredijelili, ne uzimajući u obzir da je svaki cent potpuno namjenski utrošen. Ovo je bio šok za sve ljude u karateu kao i za sve sportiste u Crnoj Gori, pa smo i mi uzvratili tužbom da nam uplate i drugi dio sredstava koji nam je opredijeljen i koji nam je nepravedno uskraćen. Kako su činjenice u potpunosti na našoj strani, ubijeđeni smo da ćemo ovaj spor dobiti”, rekao je Joković.

On je naglasio da da su ta dugovanja nastala u periodu kada nije bio predsjednik Karate saveza.

Joković nije želio da komentariše da li je insistiranje na tome da političari ne mogu biti aktivno uključeni u sportske klubove i asocijacije pogrešan potez, navodeći da je on prvo izabran za predsjednika Karate saveza Crne Gore, a potom za lidera političke partije.

“Ujedno sam i vrhunski sportista i kako se ovo pitanje odnosi i na mene, ne bih ga htio posebno komentarisati, već će vrijeme pokazati da li je to dobro zakonsko rješenje. Radovaću se ako u našem sportu bude više materijalnih sredstava i ako rezultati naših sportista budu veći nego do sada”, rekao je Joković.

On je kazao da je kalendar takmičenja crnogorskih karatista izuzetno bogat i sigurno da Savez od svojih sredstava neće moći da učestvuje na svakom.

“Najvažnije takmičenje je svakako Svjetsko prvenstvo u Madridu koje će se biti održano od 6. do 11. novembra i Karate savez će snositi troškove svih takmičara i službenih lica. Što se tiče Premijer liga na kojima se skupljaju bodovi za učešće na Olimpijskim igrama i Olimpijskih igara mladih u Argentini, nećemo biti u mogućnosti da sve to finansijski podržimo”, kazao je Joković.

On je naglasio da je Savezu veliki finansijski problem da organizuje i pripreme i sve ono što je neophodno da bi crnogorski takmičari bili u potpunosti spremni za nastupe na takvom nivou.

Trofejni crnogorski karatista kazao je da iskreno žali za medaljom sa Evropskog prvenstva u Novom Sadu, navodeći da takmičari, njihovi selektori i Savez uložili ogromne napore da do toga dođe.

“Naravno u sportu često bude tako, ali moram istaći da je ovdje evidentan kvalitet, što se pokazalo na prethodnim evropskim prvenstvima sa kojih smo se redovno vraćali sa medaljama”, rekao je Joković.

On je naglasio da je potpuno zadovoljan sa svim što je postigao otkako je na čelu Karate saveza.

“Naša reprezentacija ima adekvatnu opremu, sa zahvalnošću mogu reći da smo od Ministarstva sporta pri organizaciji Balkanskog prvenstva, dobili sredstva da kupimo sve potrebno za održavanje takmičenja, a koju smo do sada morali iznajmljivati. Prvi put će Karate savez završiće godinu bez ikakvih dugova, jedino za čim žalim je to što neko od naših takmičara nije osvojio medalju na Evropskom prvenstvu u Novom Sadu”, kazao je Joković.

Izvor: Vijesti.me

 

Категорије
Култура

Hronika književnog festivala „Ćirilicom”

Austrougarska je kao tadašnja svjetska imperija nastupala sa ideologijom da je svim narodima bolje u toj carevini, jer će im ona omogućiti napredak, nego da žive sami, da će svima donijeti kulturu, civilizaciju i napredak. Taj politički program je u načelu o ostvarivan. Imate u Boki i danas, građevine iz doba Austrougarske, kazao je na predavanju u okviru književnog festival „Ćirilicom”, na trgu između crkava u Starom budvanskom gradu, prof. dr Stojan Đorđić, govoreći na temu „Zabrana ćirilice u doba Austrougarske okupacije i srpska književnost”.
U sklopu te ideologije i politike, kazao je on, Austrougarska je dozvoljavala svim narodima kulturnu autonomiju, pa i Srbima, pa i srpsko pismo ćirilicu.
– Ali, kada je počeo rat 1914. godine, kada je Austrougarska okupirala Srbiju, onda je zabranila ćirilicu i u Srbiji i u Austrougarskoj, kazao je profesor Đorđić. Ako pitate zašto, kazao je on, jer ćirilica nije puška, već pismo, civilizacija kultura, onda nema racionalnog objašnjenja.
-Ipak, onaj koji hoće da bude „broj 1”, i kada krene da dođe do tog cilja, a neko mu stane na put, onda on odstupa i od svog načela i u ovom slučaju, zabranjuje ćirilicu i ukida mogućnost Srbima, da pišu svojim pismom. To se čini iz iracionalnih razloga, kako bi opčinio i onemogućio svog protivnika, koji mu je stao na put, kako je kazao, iz kritičarsko književnog tumačenja tog fenomena, prof. dr Stojan Đorđić. Profesor je književni kritičar, istoričar i teoretičar književnosti i univerzitetski profesor. Na Trgu između crkava, u četvrtak, 30. avgusta u okviru Festivala književnosti „Ćirilicom” biće predstavljeni Azbučni romani Mira Vuksanovića, a uvodnu riječ će imati pjesnik Radomir Uljarević. Program počinje u 21 sat. U slučaju kiše program će se realizovati u Modernoj galeriji.

Izvor; Dan.co.me

Категорије
Друштво

Мајке на састанку са представницима ОИДХР-а

Дана 29. августа 2018. године, на иницијативу ОИДХР – канцеларије ОЕБС-а за демократске институције и људска права, уприличен је састанак са мајкама корисницама накнада, саопштила је Жељка Савковић, испред Координационог одбора мајки корисница накнада.

Састанку у Подгорици је присуствовала делегација ОДИХР коју су чинили савјетник за људска права Јоханес Хеилер и виши пројектни официр за одјељење за људска права Мархарyта Зхеско. У име мајки састанку су присуствовале Росанда Џудовић из Рисна, Маја Јововић из Никшића, Бисерка Фемић из Бара, Снежана Мацановић из Пљеваља, Рајка Вемић са Жабљака и Жељка Савковић из Подгорице.

„Није да протести мајки немају одјека и да о нама не мисле на свим странама свијета. Томе у прилог говори и овај врло исцрпан састанак који је трајао два сата и тридесет минута.
Делегација је упозната са свим оним са чим је упозната и читава црногорска јавност, од 17. јануара 2017. године до дана данашњег, а тиче се одузимања доживотно стеченог права и јасне поруке да нећемо одустати до повратка доживотне накнаде свакој мајци, без категоризације“, рекла је Савковић и додала:

„Саме функције чланова делегације говоре о томе у ком правцу је текао наш разговор. Не сумњамо да ће поруке које су послате са овог састанка бити и те како презентоване у извјештају који ће бити објављен половином 2019 године. А ако наша влада буде паметна, вратиће мајкама накнаде на рјешења од 1.јануара 2016. године, јер ово што су они урадили мајкама не може се испричати у једном роману, а не на једном састанку“.

„Захваљујемо се господи из ОИДХР што нас се сјетила и вјерујемо да су пред собом видјели праве бранитељке људских права у Црној Гори и њихову одлучност да иду до краја у својој борби без обзира на све препреке“, поручили су из Координационог одбора мајки корисница накнада.

Izvor: IN4S

Категорије
Спорт

Biće Bajern i u košarci sila kao što je u fudbalu

“Razmišljam od dana do dana, utakmice do utakmice, od sezone do sezone, ali ambicija da radim na najvećem nivou je uvijek bila prisutna i biće prisutna i ubuduće”, kazao je Radonjić

Za ljude iz njegove branše je odavno rečeno – postoje treneri koji su smijenjeni i oni koji će tek biti smijenjeni.

Dejan Radonjić još nije nigdje dobio otkaz, nada se i da neće, ali je bio bez posla 10 mjeseci. Dijelom svojom voljom, jer je napustio Crvenu zvezdu na kraju sezone 2016/2017, kao trostruki uzastopni šampion ABA lige i Superlige Srbije, a dijelom i zbog nedostatka prave ponude.

Čovjek koji je sa Beograđanima igrao četvrtfinale Evrolige 2016, a godinu kasnije ostao deveti na tabeli sa 16 pobjeda i 14 poraza zbog goreg međusobnog skora od Darušafake, čekao je dugo novi angažman. Htio je opet u Evroligu, ali ništa mu se nije nudilo „na tacni”.

Na kraju je morao sam da se izbori za nju – 2. aprila je preuzeo Bajern i donio mu šampionsku titulu u Bundesligi, samim tim i vizu za elitno takmičenje.

„Proveo sam skoro tri mjeseca u Minhenu, a taj period je bio vrlo specifičan, jer je apsolutni fokus bio na takmičarskom aspektu. Iz dana u dan sam se adaptirao na sve što me je čekalo tamo, ali i upoznavao se sa veličinom Košarkaškog kluba Bajern. U Minhenu je kvalitetan ambijent, sa dobrom perspektivom i vrlo je ugodno biti dio toga”, kaže Radonjić na početku intervjua za „Vijesti”.

Nekadašnji selektor Crne Gore je na klupi Bavaraca naslijedio Aleksandra Đorđevića, koji je dugo bio na pravom putu, ali se u martu sve srušilo kao kula od karata – u polufinalu Evrokupa je bolja bila Darušafaka, čime je propala prva šansa za Evroligu, a zatim su uslijedili i ubjedljivi porazi u Bundesligi od Albe i Oldenburga. Uprava Bajerna je procijenila da je promjena na klupi neophodna, a izbor je pao na 48-godišnjeg Podgoričanina.

„Bio je delikatan period i tajming za promjenu trenera, ali poslije poziva Bajerna nisam dugo razmišljao. Brzo sam donio odluku, a ne mogu sa stopostotnom sigurnošću da tvrdim da li bih prihvatio ponudu nekog drugog kluba. Kada se uzmu u obzir okolnosti koje su bile tada, vjerovatno da bih. Imao sam pozitivan osjećaj kada sam pozvan da preuzmem Bajern, bez obzira na kompleksnost situacije”.

Šta Vam je uprava predstavila kao cilj kada ste pregovarali?

„Cilj je bio da se osvoji prvenstvo Njemačke, koje donosi plasman u Evroligu. Nakon što sam došao, Bajern je dobio i dvogodišnju licencu, ali tek od 2019. godine i svi smo se orijentisali ka tome da i prije tog perioda zaigramo u Evroligi. Bajern to zaslužuje, bez obzira na to što košarkaška sekcija nije na nivou fudbalske, ali u perspektivi bi mogla da uđe u evropski krem”.

Da li ste nakon odlaska iz Zvezde očekivali da ćete tako dugo pauzirati?

„Nisam razmišljao o tome. Znao sam da mora da postoji spremnost na sve opcije. Da je bio angažman na početku, tokom sezone ili da ga nije bilo uopšte… Bio sam spreman za sve to. Nisam razmišljao o pauzi, već sam čekao razvoj situacije i radio sve što mi je bilo na pameti da bih iskoristio taj period na najbolji mogući način”.

Kakve su ambicije u novom nastupu u elitnom takmičenju?

„Bajern je igrao Evroligu prije nekoliko godina, ali u drugom sistemu. U prvom dijelu sezone je bio u grupi sa mojom Crvenom zvezdom, ali će prvi put igrati u ovom sistemu sa ligaškim dijelom. Pokušaću da iskoristim iskustvo koje imam i da se predstavimo na kvalitetan način protiv najboljih evropskih timova, ali i da se vodi računa o onome što je prioritet, a to je Bundesliga”.

Bajern je ovog ljeta doveo Maoda Loa i Leona Radoševića iz Brose basketsa, te Peterija Koponena iz Barselone. Možda će još nekoga…

„Sve što smo planirali, to smo i uradili. Vidjećemo u narednom periodu da dođemo do još nekog rješenja kako bi tim bio spreman da odigra veliki broj utakmica i da u najvažnijem periodu, u drugom dijelu sezone, iznese opterećenje odbrane titule u Njemačkoj”.

Da li ste sa upravom Bajerna pričali o ambicijama u Evroligi?

„Nisam. Bajern igra prvi put u ovom sistemu, ljudi stoje čvrsto na zemlji i žele da idu korak po korak. Naravno, pokušaćemo da protiv svih budemo konkurentni i da vidimo dokle ćemo moći da stignemo”.

Radonjiću će u Minhenu pomagati još jedan nekadašnji košarkaš iz Podgorice, Velibor-Borko Radović, koji mu je bio saradnik i u Crvenoj zvezdi, a gotovo sigurno i njegov dugogodišnji kondicioni trener, Dragan Gačević.

„Borko Radović će mi biti pomoćnik, a vjerovatno će Dragan Gačević biti i dalje kondicioni trener. Prošle sezone mi je malo pomagao, vjerujem da će sada opet biti u klubu, jer ću kada odem u Njemačku praviti dogovor oko cijelog stručnog štaba. Dragan i ja toliko dugo radimo zajedno da to dovoljno pokazuje koliko mi znači, a iskustvo zajedničkog rada koje imamo iz Evrolige nam donosi mogućnost da se lakše adaptiramo na slične okolnosti”.

A u Evroligi, jedno gostovanje će imati posebno mjesto u srcu Dejana Radonjića.

„Jako mi je drago što ću imati priliku da u Podgorici vodim utakmicu između dva evroligaška kluba. Razvoj situacije prošle sezone u ABA ligi je nagovještavao da će dva tima koja su najviše pokazala odlučivati o tituli, a Budućnost je više pokazala i osvojila ABA ligu, samim tim i izborila učešće u Evroligi poslije dugo godina. Svima u klubu, upravi, predsjedniku Bokanu, treneru Džikiću i ostalima još jednom čestitam na fenomenalnom uspjehu”, zaključio je Radonjić.

Plasman Budućnosti u Evroligu mi vraća film na dane moje karijere

Dejan Radonjić je u premijernoj sezoni Evrolige sa 30 ligaških utakmica vodio Crvenu zvezdu i mimo svih prognoza imao čak 16 pobjeda, iako prije početka ni najveći optimisti nisu smjeli da se klade da će ih biti dvocifren broj. Ritam je izuzetno naporan, pogotovo će to biti za Budućnost Voli, jer je iz Podgorice jako teško doći do gradova u kojima igraju evroligaši. Zato i zna koliko težak zadatak čeka njegovog kolegu Aleksandra Džikića, jer je i ABA liga veoma važna.

„U tom ritmu utakmica nimalo nije jednostavno napraviti balans između prvenstva i Evrolige, jer je raspored jako zahtjevan. Pet sedmica imate po dvije utakmice u 48 sati sa najboljim timovima, a onda vas čeka i fizičko i psihološko opterećenje ostvarivanja rezultata u ABA ligi koja je, ipak, prioritetna, jer opet donosi učešće u Evroligi. Biće interesantno, vidim da je atmosfera u državi sjajna, osjeća se da će ambijent biti fenomenalan. Biće prilike da se vrati film od prije mnogo godina, kada sam ja igrao Evroligu u dresu Budućnosti”, naglasio je nekadašnji plejmejker „plavih”.

Mornar je napravio fenomenalan rezultat

Radonjić nije propustio da pomene i veliki uspjeh Mornara, koji je stigao do četvrtfinala FIBA Evropa kupa, istorijskog polufinala ABA lige, a onda i najvećeg uspjeha u istoriji barskog sporta – titule prvaka Crne Gore.

„Mornar je napravio fenomenalan rezultat i fantastičnu sezonu krunisao osvajanjem prvenstva. Barani su igrali izuzetno i u ABA ligi i FIBA Evropa kupu, kristalisali sve ono što je na u finalu plej-ofa dovelo do toga da naprave istorijski rezultat”.

Izvor: Vijesti.me

Категорије
Актуелно

Porodice nestalih imaju pravo na istinu

Udruženje porodica nestalih, kidnapovanih i ubijenih lica Crveni božur i Centar za građansko obrazovanje organizovali su danas konferenciju za medije povodom obilježavanja 30. avgusta – Međunarodnog dana nestalih. Konferenciji je prisustvovao i predsjednik SNP CG Vladimir Joković.

Tamara Milaš, saradnica na programima u CGO-u i portparolka Koalicije za REKOM u Crnoj Gori je podsjetila da se „u Crnoj Gori i dalje 57 osoba vodi kao nestalo, što za državu ove veličine značajna brojka. Ta brojka se u posljednjih nekoliko godina neznatno smanjila, a u odnosu na prošlu godinu je ostala nepromijenjena. To ukazuje na još uvijek nedovoljno efektivne napore nadležnih u pravcu razotkrivanja sudbine nestalih“.

Ona je predstavila i podatke do kojih su došle organizacije Koalicije za REKOM iz regiona u saradnji sa Međunarodnim komitetom Crvenog krsta.

„Ukupno se 10 281 lice vodi kao nestalo na teritoriji Hrvatske, BiH i Kosova. U 1 408 slučajeva radi se o onima čija je smrt poznata, ali čiji posmrtni ostaci još nijesu pronađeni, dok je 8 873 osoba čija je sudbina potpuno nepoznata. U BiH se traga za 6.606 osoba, u Hrvatskoj za 2 027 osoba, dok je broj nestalih na Kosovu 1 148“, istakla je ona.

Milaš je ukazala da status porodica nestalih lica u Crnoj Gori nije priznat zakonom kao u pojedinim državama regiona, poput Hrvatske i BiH, kao i da prisilni nestanak nije definisan u krivičnom zakonodavstvu Crne Gore kao zasebno krivično djelo, iako je to sugerisano od strane međunarodnih eksperata. Dodatno, u Crnoj Gori nema sveobuhvatnog programa reparacija porodica nestalih lica, koji bi podrazumijevao, restituciju, rehabilitaciju, satisfakciju i garancije neponavljanja zločina.

„Koristim priliku, da u ime CGO-a i Koalicije za REKOM, ponovo pozovem Tužilaštvo Crne Gore, ali i druga nadležna tijela da, u skladu sa relevantnim propisima, usvojenim deklaracijama, sporazumima i strateškim dokumentima, inteziviraju napore na rasvjetljavanju sudbine svih nestalih tokom ratnih dešavanja 90tih na prostoru bivše SFRJ i da pojačaju borbu protiv nekažnjivosti ratnih zločina efikasnijim istraživanjem, gonjenjem, suđenjem i kažnjavanjem u skladu sa međunarodnim standardima, ali i da proaktivno objavljuje informacije o svim preduzetim radnjama, kako bi javnost imala saznanja da se i kojoj mjeri radi na rješavanju ovih pitanja“, zaključila je Milaš.
Ljubiša Filipović, predsjednik Udruženja porodica nestalih, kidnapovanih i ubijenih lica „Crveni Božur“, kazao je „da se u ovom udruženju preduzimaju sve potrebne mjere kako bi se porodice nestalih u Crnoj Gori okupile ispred Skupštine Crne Gore da još jednom pošaljemo poruku svim relevantnim institucijama o onome što nas tišti proteklih 19 godina“.

On smatra da su „porodice nestalih najugroženija lica u Crnoj Gori jer su izgubili sve što su imali, čak i ono najvrjednije – članove porodica. Mi smo godinama apelovali da se ovim porodicama pomogne, u smislu da se makar stambeno obezbijede, na šta smo i dobili obećanje od bivšeg predsjednika Filipa Vujanovića, ali do toga još uvijek nije došlo.“

Filipović je zaključio da relevantne institucije moraju učiniti sve kako bi se saznale sudbine svih nestalih lica iz Crne Gore jer mnoge porodice nijesu dočekale da saznaju prave informacije, a što uključuje i inteziviraniju saradnju crnogorskih i kosovskih organa.

Današnja konferencija je dio aktivnosti CGO-a u okviru potprograma Tranziciona pravda, a CGO godinama na ovaj način sa organizacijom Crveni božur obilježava Međunarodni dan nestalih.

Međunarodni dan nestalih osoba ustanovljen je 1981. godine, i podsjeća na pravo porodica da znaju sudbinu svojih najbližih koji se vode kao nestali. Odnosi se na osobe nestale u ratnim sukobima, prirodnim katastrofama, migracijama, osobe kojima je onemogućen kontakt sa porodicom pozivajući na veću profesionalnost i uspostavljanje standarda kako bi se poštovalo jedinstvo porodice, identifikovala nestala lica i obezbijedila informacija o njihovoj sudbini.

Izvor: Kodex.me

Категорије
Спорт

Zvezda u LIGI ŠAMPIONA!

Istorijski rezultat Zvezde u Salcburgu!!!

Crvena zvezda je još jednom prevazišla sva očekivanja i izborila je učešće u grupnoj fazi Lige šampiona i prvi put od 1992. godine učestvovaće u najprestižnjijem međunarodnom takmičenju!

SALCBURG – CRVENA ZVEZDA 2:2 (1:0)

Gubili su šampioni Srbije 2:0 posle sjajnog perioda Salcburga koji je iskoristio Dabur, krajem prvog i početkom drugog poluvreme, ali se u samo 60 sekundi sve promenilo.

El Fardu Ben i Miloš Degenek doneli su izjednačenje kada se zaoštrilo na terenu, što je bio „početak kraja“ Austrijanaca, a do kraja meča Milan Borjan je odbranio SVE i odveo Zvezdu pravo u elitu, na žreb za LŠ – sreda od 18 časova!

Zbog golova u gostima, Zvezda ide u Ligu šampiona, a Salcburg je ponovo stao na korak od najvažnijeg takmičenja, kao i svaki put u ovom veku.

Statistika, i realno stanje na terenu, govore ipak da je Salcburg bio bolji večeras – i jeste – držali su igrači Marka Rozea posed lopte u svom posedu, mučili Zvezdu visokim presingom i pretili iz svih pozicija, ali su na kraju ipak postigli isti broj golova, iako su stvorili tri puta više šansi, ali kao da ova ekipa nije dovoljno mentalno spremna za pritisak s kojim se nosi.

Već u prvih dvadeset minuta Salcburg je pokazao da nije slučajno igrao polufinale Lige Evrope prošle sezone, pa su se ređale šanse za Daku – posle prve i jedine greške Borjana koju je zaustavio Savić, odnosno za Ramalja, Haidaru, Samasekua i Dabura.

Patila se Zvezda protiv odličnog rivala koji je lako nalazio rešenja za njihovu defanzivnu postavku, a Vladan Milojević povukao je hrabar i netipičan potez u 35. minutu.

Uvideo je grešku i iz igre povukao Veljka Simića, koji je igrao kao desno krilo, a na teren poslao još jednog centralnog vezistu – Dušana Jovančića. Zvezda je tada prešla u 4-5-1 s Benom kao najisturenijim, i Milićem na desnom, odnosno Radonjićem na levom krilu, koji su se povlačili i u zadnju liniju kada bi Salcburg napredovao do poslednje trećine terena.

Zvezda je od tada „pozivala bikove“ da igraju preko krila i da manje idu kroz sredinu terena gde su brzim dodavanjima stvarali mnogo problema, pa je „procena štete“ bila da je bolje dozvoliti rivalu da češće centrira za svoje napadače.

Bio je to bolji period za Zvezdu, ali je koncentracija popustila u 45. minutu kada je Dabur utrčao upravo između Degeneka i Savića i poentirao za 1:0.

Skoro kao Dzagoev u Moskvi….

Još lošija vest za Zvezdu bio je početak drugog poluvremena kada je Vujadin Savić startovao na ivici kaznenog prostora, Čakir je procenio da je bilo „unutra“, a Dabur je realizovao penal za veliku radost navijača Salcburga koji su bili tiši od Zvezdinih, pred 26.500 gledalaca.

Trenutak koji je možda okrenuo meč bio je uvođenje Pavkova koji je dao energiju napadu Zvezde, bio je borben, a posle jednog incidenta kada se sudario s Samasekuom glavama – pa bio nagažen od strane Pogrančića – izazvao je „ključanje krvi“ igrača Zvezde, naročito Krstičića, iako nije bilo crvenih kartona, nego samo žutih.

Samo tri minuta kasnije Ben je sačekao centaršut Degeneka na drugoj stativi i sproveo loptu u mrežu Stankovića, dok su zbunjeni Austrijanci popustili još jednom.

Od istog tandema!

Samo 60 sekundi kasnije Krstičić je poslao „balon“ za zaboravljenog Degeneka, ovaj je lobovao Stankovića, da bi Ben u padu pogodio još jednom, za rezultat koji je vodio Zvezdu dalje…

Očekivano, Salcburg je napao iz svih snaga, šutirao iz svih pozicija i dve najbolje šanse imao u nadoknadi, ali sa pet metara su Ramaljo i Dabur šutirali pravo u Borjana.

Usledilo je veliko slavlje igrača Zvezde kojima su se pridružili i navijači!

Izvor; Mondo.rs

Категорије
Друштво

Policija: U Baru spriječena likvidacija, eksplozivna naprava uklonjena sa glavne raskrsnice

„Stručnjaci Kontradiverzionog tima uspjeli su da napravu dezaktiviraju na licu mjesta. To znači da će moći da se izvši njeno vještačenje u Forenzičkom centru i dobiti više podataka jer u suprotnom, da se moralo pristupiti njenom uništenju ostali bi bez tragova“, kazao je Đurišić

Eksplozivna naprava, za sada neutvrđene razorne moći uklonjena je sa raskrsnice Bulevara 24. novembra i Makedonske ulice kod „Tri kule“ u Baru.

Iz Uprave policije je saopšteno da je spriječena likvidacija, te da je eksplozivna naprava sadržala oko pola kilogama eksploziva.

Portparol Osnovnog dravnog tužilaštva u Baru Radovan Đurišić potvrdio je „Vijestima“ da je sumnjivi predmet na asfaltu bila eksplozivna naprava.

„Stručnjaci Kontradiverzionog tima uspjeli su da napravu dezaktiviraju na licu mjesta. To znači da će moći da se izvši njeno vještačenje u Forenzičkom centru i dobiti više podataka jer u suprotnom, da se moralo pristupiti njenom uništenju ostali bi bez tragova“, kazao je Đurišić.

Iz Centra bezbjednosti Bar obavijestili su ODT da je na raskrsnici pronađen predmet omotan selotejpom za koji postoje indicije da je ispao iz nekog od automobila.

Saobraćaj u centru Bara, zbog uklanjanja eksplozivne naprave bio je u prekidu više od sat.

„Policija je spriječila još jednu planiranu likvidaciju upotrebom improvizovane ekspozivne naprave. Obezbjeđenjem lica mjesta i evakuacijom građana u tom dijelu naselja u Baru preventivno se djelovalo na moguće teške posljedice. Građani su udaljeni na bezbjednu distancu i profesionalni policijski tim je uspješno deaktivirao ovu eksplozivnu napravu. U toku je rad na rasvjetljavanju svih okolnosti ovog događaja“, saopšteno je iz policije.

Centra bezbjednosti Bar u 14.50 časova obaviješten je da se na kolovoznoj traci na glavnoj barskoj saobraćajnici nalazi crna plastična kesa iz koje vire žice te da se sumnja da je riječ o eksplozivnoj napravi.

„Službenici CB Bar su odmah po obavještenju izašli na lice mjesta i obezbijedili ga. Izvršena je evakuacija građana u blizini lica mjesta. Saobraćaj je usmjeren na druge alternativne pravce. Pozvana je Grupa za antiterorističke preglede – Tim za protivdiverzionu zaštitu radi bezbjednog izuzimanja navedenog predmeta. O svemu je obaviješten nadležni tužilac. Grupa za antiterorističke preglede je stigla na lice mjesta i utvrdila da se radi o improvizovanoj eksplozivnoj napravi koju su potom službenici ove Grupe deaktivirali i bezbjedno izuzeli. Ova eksplozivna naprava je sadržala oko pola kilogama eksploziva a bila je namijenjena za izvršenje teškog krivičnog djela postavljanjem uz pomoć magneta uz aktiviranje na daljinu“, navodi se u saopštenju.

Izuzeti tragovi biće upućeni u Forenzički centar radi vještačenja.

„Kriminalistička obrada ovog predmeta je u toku, a usmjerena je na rasvjetljavanje svih okolnosti događaja među kojima je svakako identifikovanje lica koja su izradila i posjedovala improvizovanu eksplozivnu napravu u namjeri da je upotrijebe, kao i lica na čiju štetu je planirano izvršenje teškog krivičnog djela aktiviranjem ove eksplozivne naprave. Osim ovog slučaja, policija je od početka ove godine preventivnim aktivnostima spriječila 20 likvidacija. Od 12 ubistva koja su počinjena od početka 2018. godine do sada je rasvijetljeno osam, dok je od 22 ubistva u pokušaju u istom periodu do sada rasvijetljeno 18. Borba protiv organizovanog kriminala će u narednom periodu biti još jača i intenzivnija“, zaključuje se u saopštenju.

Izvor: Vijesti.me

Категорије
Спорт

Ana Milačić na svečanosti u Atini proglašena za najbolju rukometašicu Grčke

Pred­vo­di­la je AEK do du­ple kru­ne. Bi­la pra­vi li­der ti­ma ko­ji je bio do­mi­nan­tan, pa tre­ne­ri i ka­pi­te­ni svih klu­bo­va ko­ji se tak­mi­če u Pr­voj li­gi ni­su ima­li di­le­mu – Ana Mi­la­čić jed­no­gla­sno je pro­gla­še­na za naj­bo­lju ru­ko­me­ta­ši­cu Grč­ke u pro­šloj se­zo­ni.
Cr­no­gor­skoj ru­ko­me­ta­ši­ci i ap­sol­ven­tu Fa­kul­te­ta za sport i fi­zič­ko vas­pi­ta­nje Uni­ver­zi­te­ta Cr­ne Go­re pri­zna­nje je uru­če­no na sve­ča­no­sti u Ati­ni i pred­sta­vlja joj ve­li­ki pod­sti­caj pred po­če­tak no­vog šam­pi­o­na­ta.
– Pri­zna­nje ko­je sam do­bi­la mi je naj­ljep­ši ro­đen­dan­ski po­klon – ka­za­la je Ana Mi­la­čić, ko­ja je pri­je ne­ko­li­ko da­na na­pu­ni­la 30 go­di­na. – Pre­sreć­na sam, na­rav­no, i sa istim mo­ti­vom kre­će­mo sa pri­pre­ma­ma za no­vu se­zo­nu u ko­joj su am­bi­ci­je po­no­vo šam­pi­on­ske – do­da­la je Ana.
U do­sa­da­šnjoj ka­ri­je­ri Ana je na­stu­pa­la za Bu­duć­nost, Na­i­su, Bi­se­re, Me­ta­lurg, za­gre­bač­ku Lo­ko­mo­ti­vu, Pa­tru i PA­OK iz So­lu­na, a naj­bo­lje se sna­šla u AEK-u. U Ati­ni uži­va i vje­ru­je da će ima­ti još jed­nu uspje­šnu se­zo­nu.
– Oče­ku­je nas na­por­na se­zo­na, ali vje­ru­jem da će­mo us­pje­ti da od­go­vo­ri­mo svim iza­zo­vi­ma. Si­gur­no je da će osta­le eki­pe ima­ti ve­li­ki mo­tiv da nas ski­nu sa tro­na, ali na­sto­ja­će­mo da im po­kva­ri­mo pla­no­ve. Pro­tiv šam­pi­o­na svi da­ju mak­si­mum, ali mi­slim da je AEK naj­bo­lje ogra­ni­zo­van klub u Grč­koj i na­dam se da će­mo na­sta­vi­ti vla­da­vi­nu – po­ru­či­la je Ana Mi­la­čić. D.K.

Ni­žu se pri­zna­nja

Pri­zna­nja za Anu Mi­la­čić se ni­žu. Pod­sje­ća­nja ra­di, Cr­no­gor­ski na­uč­ni ča­so­pis „Mon­te­ne­grin Jo­ur­nal of Sports Sci­en­ce and Me­di­ci­ne“ do­di­je­lio je pro­šle go­di­ne Ani na­gra­du za iz­u­zet­ne sport­ske re­zul­ta­te na me­đu­na­rod­nom pla­nu i pro­mo­ci­ju cr­no­gor­skog spor­ta i vri­jed­no­sti.

Izvor; Dan.co.me

Категорије
Спорт

Ovacije cijelog stadiona na oproštaju

Španski teniser David Ferer izdržao je sat i po vremena bitke sa Rafaelom Nadalom u prvom kolu US Opena, a onda je predao meč.

Iskusni, 36-godišnji igrač, rođen u Ćabiji u Alikanteu, odlučio je da se povuče u drugom setu, pri rezultatu 3:6, 4:3 zbog povrede, i to zauvek!

Fereru je to bio poslednji grend slem meč u karijeri! Publika u Njujorku pozdravila je velikog igrača i njegovu odluku dugim aplauzom.

„Pokušao sam da igram. Ovo je bio moj poslednji grend slem u karijeri i veoma mi je žao što nisam uspeo da završim meč. Mnogo vam hvala i mnogo ćete mi nedostajati“, rekao je Ferer na oproštaju pred prepunim Artur Eš stadionom.

On je od 2000. godine, kada je profesionalno počeo da igra tenis, nastupao na 63 grend slem turnira i 208 mečeva, zabeležio 145 pobeda, igrao šest polufinala i jedno finale, 2013. na Rolan Garosu.

I tada je, baš kao i u US Openu na oproštaju, bolji bio Rafael Nadal (6:3, 6:2, 6:3).

Ferer je deset godina proveo u top 10 na ATP listi i jedan je od četvorice aktivnih igrača koji su tokom karijere zabeležili više od 700 pobeda. Osim njega to su učinili još Nadal, Rodžer Federer i Novak Đoković.

Najbolji plasman mu je treće mesto na ATP listi 2013. godine i igrač je sa najviše pobeda na grend slemovima, a da nikada nije podigao pehar.

„Veoma mi je žao zbog njegove odluke. David je jedan od mojih najbližih prijatelja na turu. Jedan je od najvećih španskih tenisera i veoma je tužno što završava karijeru“, rekao je Nadal nakon što je poslednji put zagrlio svog zemljaka na mreži posle prekida meča.

David Ferer u karijeri je osvojio 29 pehara, od čega dva u dublu, a sa Španijom je tri puta pobedio u Dejvis kupu (2008, 2009, 2011).

Izvor: Mondo.rs